Sem tam člověk při svých cestovatelských aktivitách narazí na něco, o čem by řekl, že postrádá smysl a není vůbec jasné, proč ta věc tam je (aspoň na první pohled). Jakmile se však seznámí s historií, pochopí a vidí vše v jasném kontextu. Typickým příkladem je Slavíčský tunel. Stavba, která je pozoruhodná, vypracovaná a má svůj příběh. Tento tunel si můžete nerušeně projít a obdivovat u toho um našich předků. Oni si s touto památkou skutečně „pohráli“ tak, že vypadá jako umělecké dílo. Nač to dělat obyčejně, když to může mít své genius loci.
Kousek od Hranic
Zmíněný Slavíčský tunel najdete kousek od města Hranice v Olomouckém kraji, a to konkrétně v obci Slavíč (oficiálně součást Hranic). Cestujete tedy do okresu Přerov a turistické oblasti Střední Morava. Slavíčský tunel je technickou památkou, ke které vás neomylně nasměrují ukazatele a i místo k parkování se zde najde. Případně si můžete udělat hezkou procházku. Stavba je v malebném přírodním prostředí. Všude okolo zeleň, tráva, stromy. Tunel sem dokonale zapadá i když jde o lidský výtvor.
Bývalý železniční tunel
Slavíčský tunel (také zvaný Ferdinandův tunel) je bývalým železničním tunelem. Na délku má 258,9 m a vysoký je 6 m. Stavba je dílem inženýra Karla Hummela. Tunel byl postaven z kamenných kvádrů s portály a atikovými nástavci. Ve své době byl Slavíčský tunel součástí železniční tratě Severní dráhy císaře Ferdinanda, a to v úseku Lipník nad Bečvou – Bohumín. Do provozu byl uveden v roce 1845 a fungoval do roku 1873.
Tunel ztratil význam
Jak vidíte, Slavíčský tunel moc dlouho svému účelu nesloužil. Brzy totiž ztratil význam. Potřeby se ukázaly být jiné a kousek vedle byla postavena druhá kolej, po které se začalo jezdit do Bohumína. Kolem Slavíčského tunelu vlastně jedete vlakem vždy, když se vypravíte do Brna či jedete zase zpět na sever. Tunel byl v majetku železnice až do roku 1925 a poté přešel do vlastnictví obce Slavíč. Věřili byste, že v 60. letech 20. století se v tunelu skladovaly brambory? To jsou paradoxy, viďte. Dnes zde již koleje nenajdete, ale tunel je volně přístupný, osvětlený a můžete si ho projít i nafotit.
Tunel prý chtěl sám císař
Traduje se pověst, že Slavíčský tunel byl zbudován jen proto, aby se vyhovělo přání císaře Ferdinanda I. Ten prý měl údajně prohlásit, že železniční trať bez tunelu není opravdová železniční trať. Zní to hezky a zajímavě, ale pravda to není. Přesněji, neexistuje žádný doklad o tom, že by tunel byl postaven jen z rozmaru monarchy. A když už budete ve Slavíči, můžete se obcí projít. Vesnička je 8,5 km od Hranic a leží v Jezernické pahorkatině a Bečevské Nivě. Protéká zde řeka Bečva.