Různé turistické a naučné stezky jsou dnes běžnou samozřejmostí. Prakticky po celé České republice takové příležitosti k cestování hravě najdete. Na některých místech však zdejší lidé dokázali propojit i vzájemné soužití se sousedy z okolních států. Takové místo leží například ve Valticích v Jihomoravském kraji.

Kolonáda Rajstna. Z vrcholku brány jsou nádherné výhledy.
Kolonáda Rajstna. Z vrcholku brány jsou nádherné výhledy.

Moravané a Rakušané společně

Stezka bosou nohou spojuje jihomoravské Valtice s rakouskou obcí Schrattenberg. Kdysi nemyslitelná věc se tady stala skutečností, a to opravdu doslova. Koneckonců jde o dvě významné vinařské oblasti a u dobrého vína si lidé vždy mnohem lépe rozuměli. Pokud toužíte po nádherném rodinném výletě, naplánujte si cestu do Valtic. Nebudete litovat.

Stezku provází informační tabule.
Stezku provází informační tabule.

Stezku bosou nohou zvládne každý

Trasa nese název Stezka bosou nohou, ovšem to neznamená, že se musíte nutně zout. Pouze část stezky je svým povrchem vhodná pro chůzi na boso. Jak se rozhodnete je na vás. Na cestu se může vydat prakticky celá rodina. Pětikilometrový úsek zvládnou i děti a navíc, se jedná o turistický okruh, přijedete-li autem, opět se k němu vrátíte. Stezka má zároveň mnoho zajímavostí a můžete vzít i svého psího kamaráda.

Vyhlídka do tří zemí - Česká republika - Slovensko - Rakousko.
Vyhlídka do tří zemí – Česká republika – Slovensko – Rakousko.

Zastavení prověří smyslové vjemy

Stezka bosou nohou vede nádhernou vinařskou krajinou v okolí vrchu Rajstna (Raistenberg). Na trase je celkem jedenáct zastavení, které zprostředkují vaše smyslové vjemy. Narazíte tak např. na Houbovou překážkovou dráhu, Paměťovou stezku, Schod pocitů či Visutý most. Zároveň si můžete vychutnat Kolonádu na Rajstně nebo Vyhlídku do tří zemí. Rajstna je dokonce veřejnosti přístupná. Točitým schodištěm se dostanete nahoru a pak už si jen vychutnáváte nádherné výhledy do dalekého okolí. Vidět lze i zámek a Svatý kopeček v Mikulově. Člověk by ani neřekl, jak moc se toho dá na pěti kilometrech zažít.

Druidská brána. Tady se určitě na chvíli zdržíte.
Druidská brána. Tady se určitě na chvíli zdržíte.

Seznamte se s keltskými druidy

Na svém putování narazíte rovněž na Druidskou bránu (Druidentor), která připomíná dávné Kelty. Místo je ve tvaru elipsy a obklopuje stromový kruh v jehož středu je obětní kruh s dvěma pilíři s kamenným překladem. Na zdejších tabulích si můžete o sobě leccos přečíst. Podle data narození si snadno najdete své znamení. Stojí za to se zde na chvíli zastavit a vše si pořádně prohlédnout. Celá Druidská brána je hodně fotogenická, což ostatně můžete posoudit sami, pokud se sem skutečně vydáte.

I v Rakousku je krásně.
I v Rakousku je krásně.

Muzeum železné opony nenechte bez povšimnutí

Jak už bylo řečeno hned na začátku, byly doby, kdy se mezi oběma státy nedalo volně procházet. Dokonce za to hrozily velké tresty. Tuto absurdní část dějin připomíná Muzeum železné opony, okolo kterého projde každý návštěvník stezky. Tady se lze seznámit s ostrahou hranic od 1. republiky po současnost. Zvláštní důraz je kladen na období 1951 – 1989. Vidět můžete uniformy, zbraně, ukázku železné opony, fotodokumentaci či skutečnou celu.

Tady se můžete projít bosou nohou. Jste právě v Rakousku.
Tady se můžete projít bosou nohou. Jste právě v Rakousku.

Valtice a Schrattenberg spojuje víno

Moravské Valtice a rakouský Schrattenberg spojuje doslova a do písmene víno. Tady jsou prostě vinice na každém kroku, a to i na rakouské straně. Valtická vína jsou vyhlášená, ale ochutnali jste takové Schrattenbergské víno? Pokud ne, nic vám nebrání tento nedostatek napravit. Zaručeně si pochutnáte. Nakonec, by byl skoro hřích jet na jižní Moravu a nekoštnout zdejšího božího daru nebo si nějakou tu lahvinku neodvézt sebou.

Paměťový chodník.
Paměťový chodník.

Jste v centru Lednicko – valtického areálu

Kdo aspoň trochu zná tento kraj tak ví, že Valtice tvoří jakési centrum celého Lednicko – valtického areálu. Projděte si zdejší městský památkový okruh, navštivte zámek či Bylinkovou zahradu. O návštěvě sklípku ani nemluvě. Nádherná Lednice je pak jen co by kamenem dohodil. A i zde je krásný zámek s minaretem. Jak vidno, vedle Stezky bosou nohou je zde celá řada dalších cílů. Využijte toho.

Výhled na Valtice.
Výhled na Valtice.

Podobné články