Brno je naše druhé největší město a hlavní město Moravy. Můžete ho milovat či nenávidět, ale jedno nelze tomuto městu upřít. V Brně je spousta pozoruhodných míst. A jedno z takových bylo zpřístupněno teprve nedávno. Historické Vodojemy na Žlutém kopci na sebe strhují spoustu pozornosti nejen Brňáků, ale i návštěvníků z celé republiky. Technická památka vás totiž vezme do jiného světa. Můžete si tak prohlédnout obrovské podzemní komplexy, prozatím dvou cihlových vodojemů. V mžiku můžete na vlastní oči zažít atmosféru ze hry Assassin’s Creed, projít si doly Morie z Pána prstenů či vidět sklepení Gringottovy kouzelnické banky z Harryho Pottera. To je balík úžasnosti, který určitě musíte vidět.

Vodojemy na Žlutém kopci jsou výjimečná technická památka.
Vodojemy na Žlutém kopci jsou výjimečná technická památka.

Nejstarší vodojem fungoval přes sto let

V polovině 19. století v Brně rostla poptávka po pitné a kvalitní vodě. A proto se v roce 1869 přijal návrh na výstavbu nového vodovodu. Do roku 1872 se v brněnských Pisárkách dostavěla úpravna vody, která odebírala surovou vodu přímo ze Svratky. Z úpravny šla voda do nejstaršího vodojemu na Žlutém kopci, který se taktéž podařilo dostavět ve stejném roce. Vodojem se skládal z pálených červených cihel a měl rozměry 45 x 45 m a hloubku 6 m. Nepropustnost stěn zajišťoval obal z jílu. Druhý vodojem byl postaven v letech 1896-1900. Vodojem je mnohem větší než původní, s rozměry 45 x 70 m. Historické vodojemy fungovaly až do roku 1997! V roce 2019 byly prohlášeny kulturní technickou památkou.

Nekonečné tunely mezi nekonečnými sloupy.
Nekonečné tunely mezi nekonečnými sloupy.

Nekonečné řady sloupů v tajemné atmosféře

Vodojemy na Žlutém kopci ve vás probudí naprostý úžas. Jen co vejdete do prvního vodojemu, vyrazí vám to dech. Sloupy a uličky vodojemů se zdají být nekonečné. Sotva dokážete určit, kde končí hranice nádrže. Pravda, člověku to úplně pomotá hlavu. Proto, kdyby vám při prohlídce nebylo dobře, informujte průvodce, který vás doprovodí zpátky na povrch. Podzemní prostory jsou temné a stylizovaně nasvětlené. Při prohlídce vám bude dopřán i „volný pohyb”, kdy budete moci na vlastní pěst prozkoumat útroby podzemní nádrže. Projděte si vodojemy křížem křážem a i když se budou sloupy a průhledy opakovat, stejně bude každý pohled jiný. Je to naprosto unikátní pocit, který jen tak někde nezažijete.

Nejstarší vodojem má klenbovou podlahu.
Nejstarší vodojem má klenbovou podlahu.

Lístky si zakupte v dostatečném předstihu

Prohlídky vodojemů jsou organizovány Turistickým informačním centrem (TIC) v Brně a lístky doporučujeme zakoupit online a dostatečně v předstihu. Neboť historické Vodojemy na Žlutém kopci získaly velmi rychle velkou popularitu. A též kvůli tomu, že je okruh zpřístupněn teprve nedávno, jsou lístky vyprodány docela rychle. Komentované prohlídky se konají vždy v pondělí, ve středu a v sobotu a na výběr máte z kratší hodinové prohlídky a z prodloužené návštěvy na 90 minut, kde se dozvíte víc o historii vodárenství v moravské metropoli. Otevřené termíny jsou vždy jen přibližně na jeden měsíc dopředu. Zkrátka a jednoduše lístky si kupte dostatečně dopředu, určitě se na vás dostane. Vodojemy se těší na vaši návštěvu.

Vodojemy na Žlutém kopci vás přenesou do jiného světa.
Vodojemy na Žlutém kopci vás přenesou do jiného světa.

Plány do budoucna jsou velké

Na Žlutém kopci je ale ještě třetí a největší vodojem tvořený dvěma betonovými nádržemi (30×35 m a 30×45 m, hloubka přes 5 m), který se v plánovaných renovacích postupně také zpřístupní. Mimo renovace v podzemí také probíhají rozsáhlé práce na povrchu, kde je budován přírodní park. Areál vodojemů se tak postupně stane místem pro relaxaci a odpočinek. Vodojemy na Žlutém kopci nakonec budou místem úctyhodné historické památky a místem klidu. Tím ovšem plány Turistického informačního centra v Brně nekončí. Prostory vodojemů a jejich genius loci, úplně vybízejí ke kulturním akcím všeho druhu. Proto jistě nepotrvá dlouho a budou zde i výstavy, koncerty a další.

Vodojemy na Žlutém kopci jsou úchvatně nasvětlené.
Vodojemy na Žlutém kopci jsou úchvatně nasvětlené.

Nenechte si ujít Brněnské podzemí

Vodojemy jsou součástí komplexu Brněnské podzemí. Objevte Lapidárium na Špilberku, vůbec první otevřené vodojemy v Brně. Navštivte Sklep pod Novou radnicí na Dominikánském náměstí, který dnes slouží jako neobyčejné výstavní prostory. Kostnice u kostela sv. Jakuba je pietním místem s duchovní atmosférou. Počtem nalezených ostatků je druhá největší v Evropě! Ujít si nenechte ani Labyrint pod Zelným trhem, tajemné bludiště nejstarších sklepních prostor v Brně. Nahlédněte i na dědictví dob minulých – protiatomový kryt Denis pod Petrovem a bunkr 10-Z pod Špilberkem. A nakonec již známá Kapucínská hrobka, místo posledního odpočinku více než 150 kapucínů.


Podobné články