V českých zemích je všeobecně známá kostnice v Kutné Hoře. Mnozí jste ji určitě již navštívili. Něco podobného a přitom neméně zajímavého, se však nachází jen kousek za našimi hranicemi, a to u polských sousedů. Nevíte o čem přesně je řeč? Nevadí, společně se na ono místo vypravíme a řekneme si co a jak. Tak tedy vzhůru do Polska do kostnice v Čermné.

Už samotný oltář má svou zvláštní atmosféru.
Už samotný oltář má svou zvláštní atmosféru.

Několik metrů od hraniční čáry

Za našimi severními sousedy můžete vyrazit vlastně jen na skok. Kostnice leží opravdu kousek za hranicemi a vy budete mít krásný výlet. Konkrétně se jedná o město Kudowa – Zdrój (česky Chudoba) a její místní část Čermná (polsky Czermna). Vše najdete na území Kladska, a to pouze několik desítek metrů od hraniční čáry.

Kostnice v Čermné vás vítá

Kostnice v Čermné je svým způsobem unikátní a jedinečná památka v Polsku. Zřízena je v kapli, která stojí v sousedství kostela svatého apoštola Bartoloměje. Cestu ke kapli ukazuje stylový rozcestník s lebkou, takže se vlastně ani nedá zabloudit. Ostatně, Čermná je tak malá, že najít zmíněnou kostnici je samo o sobě velmi snadné. Místní lidé vám taktéž rádi poradí.

Kostnice v Čermné působí z venku spíše jako tradiční kaple.
Kostnice v Čermné působí z venku spíše jako tradiční kaple.

Vše má na svědomí český farář

Zdejší kostnice byla postavena roku 1776. Za její zbudování může český farář Václav Tomášek, kterému pomáhali v díle hrobník J. Langer a kostelník J. Schmidt. Tito pánové na počátku shromažďovali kosterní pozůstatky z masových hrobů třicetileté války, slezských válek a epidemie cholery. Jak šel čas, jejich pokračovatelé dotvořili sbírku až do dnešní podoby. A ta není zrovna malá.

Odhadnout počet se dá jen stěží

Nepokoušejte se odhadnout počet kosterních pozůstatků, patrně by se vám to ani nepodařilo. Díky záznamům je však číslo celkem dobře známé. Kostnice obsahuje na 3 tisíce lebek a v základech spočívají kosti až 21 tisíc lidí. Na samotném oltáři můžete spatřit lebky oněch tří zakladatelů kostnice. Dnes je toto celé pietní místo pečlivě udržováno a vám nic nebrání v klidu nasát atmosféru.

Detailní pohled na část interiéru.
Detailní pohled na část interiéru.

Nezapomenutelný zážitek, který osloví každého

Projít si kostnici a vše si podrobně prohlédnout není jen tak. Ať si to člověk připustí nebo ne, jedno je jisté. Jde o nezapomenutelný zážitek. Na někoho může působit místo ponuře a jiný si zase uvědomí pomíjivost lidského života. Vnímání je hodně individuální. Na štítu kostnice je polský, český a německý nápis, v interiéru jsou pak další nápisy v češtině. Není divu, česká země je za humny a kostnici vybudovali Češi.

Podívejte se do lázeňského města

Po návštěvě kostnice můžete pokračovat v cestovatelských a poznávacích aktivitách. Od kostnice v Čermné vede hezká a přitom krátká stezka do Chudoby (Kudowa – Zdrój). Jedná se o nádherné lázeňské městečko. Navštívit můžete krásný park, lanové centrum a historický střed. Jistě vám neunikne zajímavá architektura místních domů. Byla by škoda vynechat zřídla minerálních vod.

V kostnici v Čermné leží mnoho lidských kostí.
V kostnici v Čermné leží mnoho lidských kostí.

Do Polska nejlépe z východu Čech

Zmíněné Kladsko a s ním i kostnice v Čermné je z našeho území nejlépe přístupné z východu Čech. Konkrétně tedy od Náchoda, Hronova či Rtyně v Podkrkonoší. Chudoba a následně Čermná je pak jen několik desítek metrů za hranicí. Udělejte si neobvyklou výpravu za velmi zajímavým cílem, který má svůj specifický genius loci.


Podobné články