Každý národ a každá země má nějaké své pohádky. Tak už to prostě je. Jako děti jsme pohádky milovali všichni a ruku na srdce, na pěknou pohádku se člověk mnohdy rád podívá i v dospělosti. S našimi sousedy na Slovensku máme tu výhodu, že mnohé pohádkové postavičky a příběhy máme stejné nebo aspoň velmi podobné. Přesvědčit se o tom můžete i při svém pobytu na Slovensku. Stačí navštívit Pohádkový les Nezbudská Lúčka.

V areálu Koliby Panoráma.
V areálu Koliby Panoráma.

Areál Koliby Panoráma

Pohádkový les najdete v areálu Koliby Panoráma v obci Nezbudská Lúčka, okres Žilina, v Žilinském kraji. Ocitnete se na okraji pohoří Malá Fatra a můžete se pokochat nejen krásnými výhledy (a později i výpravami), ale hlavně obdivovat jak je zdejší pohádkový les koncipován a co všechno se tady dá spatřit. Je jasné, že jde o vyloženě rodinný cestovatelský cíl (přijít však může kdokoliv) a mějte na paměti, že se nejspíš zdržíte. Vaše děti nebudou chtít jen tak hned odejít. Nedivte se jim, vždyť jste také byli dětmi.

Nezbudská Lúčka.
Nezbudská Lúčka.

Ráj pohádkových postaviček

Bez nadsázky lze Pohádkový les Nezbudská Lúčka charakterizovat jako pravý ráj různých pohádkových postaviček. Posuďte sami. V lese totiž „bydlí“ například medvěd v letadle, Šípková Růženka s princem, tři prasátka, myška, drak, parta tučňáků nebo sedm trpaslíků. Pohádkový les je dlouhý pouze jeden kilometr, ale to pro čas není moc rozhodující. Spíše bude záležet na vašich dětech jak dlouho se budou chtít zdržet u jednotlivých obyvatel této pohádkové říše.

Uvidíte i živá zvířátka

Pohádkový les Nezbudská Lúčka však žije i jinými obyvateli, a to skutečně pravými a žijícími. Jedná se totiž o živá zvířátka jako jsou zdejší pejsci, oslíci, kravičky, prasátka, veverky či pštrosi. V areálu najdete rovněž kolotoče a další dětské atrakce. To vše doplněno o velmi atraktivní dům na stromě a příjemnou restauraci. Do areálu můžete vstoupit i se svým psem, ovšem musí být celou dobu na vodítku.

Řeka Váh je hned v sousedství.
Řeka Váh je hned v sousedství.

V sousedství je Strečno

Prakticky co by kamenem dohodil je známý hrad Strečno. Přesněji, nalézá se na druhém břehu řeky Váh. Přes vodní tok vede most pro pěší, železniční most a rovněž přívoz. Využít plavby přívozem je hodně velké zpestření celého zdejšího putování. Pokud se vám nebude chtít až na samotný hrad Strečno, můžete se pokochat aspoň krásným výhledem z rozhledny Špičák (620 m n. m.), která je na druhé straně Váhu.

Navštivte také Strečno.
Navštivte také Strečno.

Projděte si Nezbudskou Lúčku

První písemná zmínka o obci Nezbudská Lúčka pochází z roku 1439. Najdete zde například zatopený lom Nezbud, zvonici či národní kulturní památku Starý hrad. Tento hrad se vypíná nad břehem Domašínského meandru. Jestliže vás více láká řeka Váh, využijte možnosti plavby na pltích. Úsek je dlouhý 7 kilometrů, pltě kormidlují zkušení pltníci a kromě hezkých výhledů se seznámíte s historií pltníctva na řece Váh. Nouze o fotografické příležitosti určitě nebude.


Podobné články