Cestovat se dá z mnoha důvodů. Člověk něco vidí, zažije, poučí se, nabere zkušenosti, rozšíří si obzory nebo potká nové fajn lidi. Mnohdy se všechno tohle tak nějak vhodně prolíná a třeba si to ani neuvědomujete. Snad již od nepaměti vznikala poutní místa, která měla pro poutníky hlubší význam a už jen proto se na cesty vydávali. Rovněž oni svým způsobem zažívali vše, co cestování obnáší. Jedno zajímavé poutní místo se jmenuje Myslíkovské lurdy a stojí za poznání.

Kaplička ve skále - Myslíkovské lurdy.
Kaplička ve skále – Myslíkovské lurdy.

Vítají vás Palkovické hůrky

Poutní místo Myslíkovské lurdy jsou nedaleko vesničky Myslík (oficiálně část obce Palkovice), okres Frýdek-Místek, v Moravskoslezském kraji. Nacházíte se zde v oblasti zvané Palkovické hůrky, takže o různé kopečky a údolí není nouze. Na výlet berte klidně i děti, eventuálně rovněž psího člena rodiny. Krásně se všichni projdete a dokonale si „vyčistíte“ hlavu od starostí všedního dne. Tak se nic nebojte a vzhůru do toho.

Kaplička s příběhem

Myslíkovské lurdy nevznikly jen tak. Mají svůj příběh, což je koneckonců vlastní všem poutním místům. Myslíkovské lurdy představují skalní kapličku se studánkou. Kaplička byla vysvěcena 12. září 1946. Postavená byla téhož roku, a to jako vděk za přežití bombardování Ostravy během II. světové války. Práci tehdy zabezpečil farář Stanislav Dubina a akci financoval Jan Bělunka. Jak vidíte, tohle poutní místo nemá dlouhou historii spadající až někam do středověku, ale představuje osudy lidí, kteří zažili válečné běsnění.

Nechybí informační tabule.
Nechybí informační tabule.

Sochy i zvonička

O kapličce již byla řeč. Ovšem, to není ještě vše, co u Myslíkovských lurd lze spatřit. Součástí místa jsou sochy Panny Marie a svaté Bernadety a roku 1948 zde přibyla také malá vkusná zvonička. Lidé sem přicházejí se pomodlit, dát květiny, najít svou vnitřní útěchu nebo prostě jen tak, aby shlédli nevšední místo uprostřed přírodního okolí. Myslíkovské lurdy do této krajiny zapadají dokonale a asi nikoho by už nenapadlo, že by zde někdy nebyly.

Procházkou k Myslíkovským lurdám

Udělejte si poklidnou procházku k Myslíkovským lurdám. Vede sem odbočka ze žluté turistické trasy spojující Kozlovice a vrch Kubánkov (660 m n. m.), nejvyšší vrchol Palkovických hůrek. Zastavit se můžete rovněž na místě zvaném Myslíkovská vyhlídka, odkud je krásný výhled na panorama Beskyd. Takové pohledy se nikdy neokoukají a vy si užijete celý vandr jaksepatří a se vším co k němu prostě patří.

Zdejší krajina je krásná.
Zdejší krajina je krásná.

Zajímavé Palkovické hůrky

Zmínili jsme, že Myslíkovské lurdy jsou na území Palkovických hůrek. Jde o podhůří Beskyd, a to mezi Frýdkem-Místkem a Kopřivnicí. Území má statut přírodní rezervace. Protéká zde řeka Ondřejnice a navštívit můžete také velmi pozoruhodný hrad Hukvaldy.


Podobné články