Některé významy jsou jasné hned na první dobrou a člověk má třeba aspoň nějakou představu o co kráčí. Říká vám však něco pojem Tučín Plavisko? Někomu třeba ano, ale mnozí mohou tápat. Nevadí, však si to celé objasníme. Obecně vzato, je Tučín Plavisko výborným cílem výletu, a to jak s celou rodinou, tak třeba s partou dobrých kamarádů. Uvidíte zajímavé místo, poznáte něco nového a vlastně si i tzv. pročistíte hlavu od všedních starostí. Tak pojďme na to, není důvod ztrácet čas.

Plavisko je krásné.
Plavisko je krásné.

Tam, kde se plavily koně

Obec Tučín leží v Olomouckém kraji, okres Přerov. Plavisko je zase zdejší retenční nádrž nacházející se na Tučínském potoce. Nádrž byla původně vybudována jako plavisko pro koně. Ano, tady se skutečně plavily koně, napájel dobytek a zároveň nádrž sloužila k zachycení splaveného bláta a vody z polí. Dnes jde rovněž o výletní místo, takže se sem může vydat každý, kdo má rád přírodu a společnost mu může dělat třeba psí parťák.

Plavisko prakticky v novém

V letech 2010 až 2012 zde probíhaly práce, které měly dát plavisku nový kabát. Dno i stěny byly zpevněny kameny z travertinového lomu. Stále se tedy dá říct, že nádrž Plavisko je prakticky v novém, vždyť podobné rekultivační zásahy se nedělají každý den. Roku 2010 se také uskutečnil historicky první výlov Plaviska (šlo o kapry, sumce či boleny). Jak vidíte, přírodní život protkaný životem lidským tu jen kvete.

Můžete být i svědky výlovu nádrže.
Můžete být i svědky výlovu nádrže.

Celé okolí je upravené

Plavisko mělo původní rozměry 8 x 12 metrů, ale to bylo málo. V současnosti je objem 7 000 metrů krychlových, výška hráze 3,9 m, šířka 3 m, délka 185 m. Přímé okolí tvoří zpevněná cesta i travnatá cesta, liniová zeleň kolem nádrže (101 stromů, 1 221 keřů) a na vodní hladině stojí dřevěný altán sloužící k pozorování vodní fauny a flory. Místo je hodně fotogenické, tak na to myslete, než se sem vypravíte. Můžete mít parádní záběry přírody.

Projděte si samotný Tučín

Klidně si projděte i samotnou vesničku Tučín. První písemná zmínka pochází z roku 1351. Za vidění stojí kaplička svaté Anny či sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Isidora. Tučín leží na trase Záhorské cyklotrasy. Čehož lze rovněž využít k dalším aktivitám. Pro pěší turisty je vhodná zdejší Stezka pohybu a zdraví. Jak vidíte, Tučín Plavisko představuje cíl pro malý výlet, ale podle svých zájmů si můžete zde dále rozšířit své toulání Střední Moravou. Meze se nekladou nikdy, máte to ve svých rukou. Tak hodně štěstí.

Tučín má i takovou zajímavost - mlýn.
Tučín má i takovou zajímavost – mlýn.

Podobné články