Hledáte fajn tip na krátkou a nenáročnou procházku? Jeden takový vám dnes představíme. Zajeďte si do jižních Čech, do blízkého okolí Strakonic, a navštivte unikátní přírodu, kterou nabízí Přírodní památka Tůně u Hajské. Významná lokalita na pravém břehu řeky Otavy snoubí nejen chráněnou přírodní krajinu, ale také archeologické a historické prameny. Kdyby na těchto místech Keltové a Slované netěžili zlato, dnes by tu pravděpodobně nic tak zvláštního nebylo. A my jsme v tomto případě rádi, že se tu do těžby pustili. Tůně u Hajské mají své kouzlo. Skrz přírodní památku vede naučná stezka, která vám doplní vědomosti a sama příroda vám dodá tolik potřebný oddech od všedního shonu. Vezměte na procházku pejska a vyrážíme!

Přírodní památka Tůně u Hajské má kouzelnou přírodní scenérii.
Přírodní památka Tůně u Hajské má kouzelnou přírodní scenérii.

Těžilo se zlato, vznikly sejpy a jámy

Rýžovišť zlata je na území Českobudějovické pánve několik. Ve středověku staří Keltové a Slované na tomto území při těžbě zlatonosného materiálu odkládali vytěženou půdu na hromady poblíž. Takzvané sejpy byly až 1,5 metru vysoké a společně s prohlubněmi vytvořily kopečkovatou krajinu. Dodnes jsou v přírodní památce rozeznatelné. Jámy vzniklé vytěžením zlata, a následně také štěrkopísku, se později zatopily a vznikly malé tůně, podle kterých se území pojmenovalo. Tůní se zde vyskytuje na několik desítek doplněných o zazeměné deprese. Časem se oblast nechala zarůst dřevinami a vegetací. Lokalita o výměru asi 7 hektarů je chráněná též jako archeologická památka.

Tůně u Hajské vznikly těžbou zlata.
Tůně u Hajské vznikly těžbou zlata.

Útočiště pro mnoho ohrožených rostlin a živočichů

Přírodní památka Tůně u Hajské je dnes domovem mnoha chráněných živočichů a významné vegetace. Mimořádně zajímavá je populace vodních rostlin. Například dva druhy bublinatek, z nichž jedna je zvláště chráněná, podobně jako žebratka bahenní. Ve vodě roste třeba vzácná voďanka žabí. Na hladině tůní si bez starostí plavou hned dva druhy okřehku. Poblíž rostou i orobince – známé doutníky tůně zdobí. Blízko sebe položené tůně samozřejmě svědčí obojživelníkům, nejčastěji čolkům. Dalším velkým zástupcem jsou žáby jako skokani, rosničky a ropuchy. Možná zahlédnete užovku obojkovou. Šedého hada, s charakteristickými žlutými půlměsícovitými skvrnami za hlavou, snadno rozeznáte. 

Tůně u Hajské jsou útočištěm mnoha ohrožených rostlin a živočichů.
Tůně u Hajské jsou útočištěm mnoha ohrožených rostlin a živočichů.

Nechtěli byste si poslechnout slavíka?

Přírodní památkou vede také Naučná stezka Tůně u Hajské. Velmi krátká a nenáročná stezka vede asi 500 metrů a na pěti zastaveních vám přiblíží podrobnosti místního života a spoustu zajímavostí. Například se dozvíte, že dospělé šidélko žije pouhých 20 dní. Možná vás překvapí, že čolek horský má modrou barvu. A nebo vás zaujme, že Tůně u Hajské jsou útočištěm i vzácného slavíka obecného. Jeho krásný zpěv střídá flétnové tóny. Slavíci se navíc učí jeden od druhého. Čili pokud se najde zvlášť nadaný zpěvák, kvalita zpěvu ostatních slavíků v okolí značně vzroste. Pokud byste tedy chtěli uslyšet opravdové slavíky, narozdíl od těch televizních, největší šanci máte na jaře za soumraku.

Přijdete si poslechnout slavíky?
Přijdete si poslechnout slavíky?

Poznejte jižní Čechy z jiné perspektivy

Tůně u Hajské leží na pravém břehu řeky Otavy, která je ideální pro rekreační vodáky. Poznejte krajinu jižních Čech z úplně jiné perspektivy. Pro začátečníky i pokročilé vodáky tu najdete různě obtížné úseky, takže každý si najde to své. A přitom vás všechny spojí jedno: pocit svobody a radosti z toho plavit se po hladině v souladu s úžasnou přírodou. Úsek řeky mezi Strakonicemi a Zvíkovem je malebný a poklidný. Přírodní scény vás uhranou a z hlubokého klidu vás jen občas vyruší mírné peřeje. Etapa je ideální i pro začátečníky. Od Strakonic ke Zvíkovu je to asi 40 kilometrů, tak si vyberte část, která vám bude nejlépe vyhovovat. Vždy se informujte na webu (např. Vodácká navigace) a nezapomeňte vestu!

Poznejte Jižní Čechy z úplně jiné perspektivy.
Poznejte Jižní Čechy z úplně jiné perspektivy.

Podobné články