Občas si člověk řekne, není všechno zlato, co se třpytí. Ovšem tady to určitě neplatí. Ve velkolepém královském paláci v Turíně (italsky Palazzo Reale di Torino) se zlatem a drahými kameny třpytí vše co si jen dokážete představit. Už z venku je budova paláce ohromná. Ale to opravdové královské genius loci na vás dolehne až v interiéru. Barokní palác ze 16. století sloužil jako sídlo váženého rodu Savojských. K prohlídce zámku lákají nejen úchvatné interiéry, ale také světově významná sbírka v Královské zbrojnici. Navštivte s námi nejdůležitější historickou památku v italském hlavním městě aut, po právu zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Královský palác v Turíně stojí za návštěvu.
Královský palác v Turíně stojí za návštěvu.

Reprezentativnější sídlo pro savojský dvůr

Královský palác v Turíně, sloužil od roku 1640 jako sídlo savojských vévodů a později i italských králů. Jeho bohatá historie sahá až do 17. století, kdy regentka Marie Kristýna přikázala postavit reprezentativnější sídlo pro savojský dvůr. Palác prošel v průběhu staletí rozsáhlými rozšířeními a úpravami, včetně kaple Svatého plátna a Danielova sálu. Zajímavostí je Scala delle Forbici, monumentální „nůžkové“ schodiště postavené v 18. století, jenž je považováno za jeden z nejkrásnějších architektonických prvků paláce. Od roku 1879 slouží jako muzeum, které skrývá rozsáhlé sbírky umění, historických předmětů a tapisérií, a otevírá tak bránu do fascinujícího světa savojské dynastie.

Čekají vás bohatě zdobené interiéry.
Čekají vás bohatě zdobené interiéry.

Pozlacené místnosti, luxus královské rodiny

Prohlídka paláce je opravdu “něco”. Z pozlacených honosných sálů Královského paláce vám bude přecházet zrak. Ohromí vás majestátní trůn Trůnního sálu, zrcadlový Sál zrcadel inspirovaný Versailles, a elegantní taneční sál Ball Room s nástěnnými malbami a parketami. Nenechte si ujít slavnou Danielovu galerii s freskami zobrazujícími historii Savojských. Prozkoumejte jídelnu, letní a zimní apartmány s výhledem na zahrady a ponořte se do luxusu královské rodiny. Zajímavá je ložnice krále Karla Emanuela II., vyzdobená pro jeho francouzskou nevěstu. Objevte bohatě zdobené místnosti s tapisériemi a sbírky čínských a japonských váz, které jsou svědkem mezinárodního vlivu Savojských.

Královský palác v Turíně má spoustu nádherných sálů.
Královský palác v Turíně má spoustu nádherných sálů.
Královský luxus se dotýká i bohatých hostin.
Královský luxus se dotýká i bohatých hostin.

Významná sbírka brnění a zbraní v Královské zbrojnici

Součástí paláce je také Královská zbrojnice jenž platí za jednu z nejvýznamnějších sbírek historické vojenské výbavy na světě. Založena Karlem Albertem Sardinským zahrnuje tisíce vystavených exponátů, od nádherně zdobených brnění a zbraní, které jsou považovány za umělecká díla, až po unikátní a technicky pokročilé kusy, které předběhly svou dobu. Vystavené jsou také kompletní rytířské zbroje na figurínách koní, jejichž realističnost bere dech. Mezi nejcennější předměty patří meč San Maurizio, pistole císaře Karla V. a zbroj hraběte Girolama Martinenga. Tato výjimečná sbírka historické výzbroje a výstroje dává návštěvníkům jedinečný pohled do historie rytířů a vojenského umění.

Královský palác v Turíně zdobí i honosná Královská zbrojnice.
Královský palác v Turíně zdobí i honosná Královská zbrojnice.

Místo, kde leží slavné Turínské plátno

Slavné Turínské plátno, jedno z nejznámějších a nejvýznamnějších náboženských relikvií na světě. Předmět opředený vírou ale i kontroverzemi. Kus lněné látky o rozměrech přibližně 4,4 metrů na délku a 1,1 metrů na šířku, s postavou muže a krvavými skvrnami. Pro mnohé věřící zásadní důkaz o ukřižování Ježíše Krista. Tento neocenitelný křesťanský artefakt je uložen právě v Turíně v katedrále sv. Jana Křtitele (tzv. Turínská katedrála), která je součástí Královského paláce. Tato trojlodní renesanční bazilika pochází z 15. století. Turínské plátno je zde uloženo od roku 1578. V katedrále uvidíte pouze kopii. Originál je uschován ve striktních podmínkách a je vystavován jen velmi zřídka ke speciálním událostem.

Zvedejte hlavu! To nejkrásnější se často nachází nahoře.
Zvedejte hlavu! To nejkrásnější se často nachází nahoře.

Pozor na duchy, jenž střeží zlatou bránu

Královský palác v Turíně je spojen s tajuplnými a záhadnými pověstmi. Například se traduje, že v paláci dodnes straší přízraky bývalých savojských aristokratů. Jejich stíny se prý procházejí chodbami a komnatami, vzpomínají na slávu minulých časů a střeží tajemství paláce. A nebo vás zaujme příběh o zlatém pokladu. Podle legendy se pod palácem nachází tajná chodba vedoucí k bráně z ryzího zlata. Brána je údajně střežena duchy a otevírá se jen těm s čistým srdcem. A když ne brána, tak možná skrytá alchymická laboratoř, kde kdysi pracovali savojští vévodové v touze po nalezení elixíru mládí a nesmrtelnosti. Dodnes údajně v laboratoři hoří magický oheň.

Po sálech se údajně prochází duchové králů.
Po sálech se údajně prochází duchové králů.

Podobné články