Strakonice najdete v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic, a to na soutoku řek Otavy a Volyňky v nadmořské výšce od 390 do 430 metrů. Počátky města sahají do 13. století (první písemná zmínka je z roku 1243) a původně se jednalo o čtyři vsi – Strakonice, Bezděkov, Žabokrty, Lom. Jejich sloučením vzniklo město Strakonice, které má dnes zhruba 23 tisíc obyvatel. Mnozí z vás si jistě v souvislosti se Strakonicemi vzpomenou na Švandu dudáka. Tato tradice zde žije dodnes.

Dudácký festival je naprosto jedinečným zážitkem

Dudácký průvod městem
Dudácký průvod městem

Strakonice jsou doslova hlavním městem dudáků, a to nejen těch českých. Nevěříte? Zkuste navštívit Mezinárodní dudácký festival, který se ve Strakonicích koná každé dva roky. Na festival se sjedou soubory i jednotlivci z mnoha zemí a divákům předvedou své umění. Nechybí ani dětská kategorie. Dudáci Češi jsou samozřejmostí a patří ke světové špičce. Jinak zde můžete vidět a slyšet například muzikanty z Lotyšska, Turecka, Francie, Polska, Španělska, Nizozemska či Skotska. Kromě koncertů se během festivalu konají rovněž tematické výstavy a hlavně velmi oblíbený průvod městem. No řekněte sami, už jste slyšeli hrát na ulici stovky dud? Nenechte se připravit o jedinečný zážitek.

Navštivte zdejší hrad i zámek

Historie je na každém kroku
Historie je na každém kroku

Strakonický hrad má bohatou historii a jde o architektonicky velmi pozoruhodnou stavbu. Vystavěn byl na soutoku Otavy Volyňky a v držení ho měli páni z Bavor i rytířský církevní řád johanitů. Nejstarší část hradu je v gotickém stylu. Dnes zde sídlí Muzeum středního Pootaví s expozicemi o Strakonicku, dudácké tradici či výrobě motocyklů ČZ. Prohlédnout si můžete černou kuchyni, reprezentativní nebo hudební sály. Barokní zámek pak pochází z roku 1715 a byl původně sídlem velkopřevora Ferdinanda Leopolda Dubského z Třebomyslic. Je v těsné blízkosti hradu a průjezdem se ze zámku dostanete na první nádvoří hradu. V zámku najdete také Městské informační centrum.

Dudák, zdejší pivovar se ani jinak jmenovat nemůže

Nádvoří hradu v podvečer
Nádvoří hradu v podvečer

Máte chuť na pivo? I zde v jižních Čechách si ho můžete dopřát. Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice má svou bohatou tradici. Doloženo je, že již v roce 1367 udělil Bavor IV. Strakonicím městská privilegia, která zaručovala práva na vaření piva. Skutečný pivovar pak založen roku 1649, a to v domě č.p. 47 na Velkém náměstí. Je jasné, že místní pivovar musí mít v názvu slovo DUDÁK, tady by to ani jinak nešlo. Pro veřejnost pak pivovarníci pořádají exkurze s ochutnávkou piva a každý se může podívat jak strakonický zlatavý mok vzniká. Rezervaci si domluvte u Vlastimila Mateje – v.matej@pivovar-strakonice.cz.

Kapitulní síň i věž Jelenka

Když se dá dohromady krásné město a zajímavé počasí
Když se dá dohromady krásné město a zajímavé počasí

Za prohlídku ve Strakonicích rozhodně stojí Kapitulní síň, bývalá komenda johanitů. Bývala taky nazývána kaplí svatého Jiří a rovněž pochází ze 13. století. Najdete zde velmi zachovalé nástěnné malby z let 1320 až 1480. Dnes se zde pořádají koncerty, výstavy či přednášky. Maltézští rytíři nám ve Strakonicích zanechali renesanční věž Jelenku. Nechal ji postavit Jan z Rožmberka v 16. století. Původně sloužila k hostinám a zábavě šlechty. I tady se dnes konají kulturní akce. A když jste ve Strakonicích, tak nezapomeňte na vyhlídkovou věž Rumpál. Gotická věž byla postavena v 70. letech 13. století, a to jako obranná stavba. Věž je vysoká 35 metrů a na vrchol se dostanete po 99 schodech. Věž Rumpál byla svého času využívána i jako mučírna a vězení. Ovšem dnes se můžete z jejího ochozu pokochat nádherným výhledem na město, povodí Otavy a předhůří Šumavy.

O sportovní vyžití nemusíte být ochuzeni

Řeka Otava protéká Strakonicemi
Řeka Otava protéká Strakonicemi

Strakonice nabízejí také sportovní vyžití. Město a okolí propojuje několik cyklistických stezek. V plaveckém areálu Křemelka najdete jak krytý tak venkovní bazén. Dále pak parní lázně či saunu. Projděte si naučnou stezku Podskalí, která má pouhá tři kilometry a seznámí vás s historii vorařství. Vory se ze Strakonic plavily po Otavě až do Prahy a podle stavu vody trvala taková cesta tři až pět dní. Dodnes na některých místech můžete vidět železné kruhy, ke kterým plavci své vory přivazovali, když kotvili. Jeden takový kruh se nachází pod sochou F. L. Čelakovského poblíž kempu Podskalí.

Jižní Čechy jsou zkrátka pro všechny

Jak sami vidíte, jižní Čechy a zvláště Strakonice jsou opravdu pro každého. Velcí i malí návštěvníci si přijdou na své. Stačí si jen vybrat, a to nejen během Mezinárodního dudáckého festivalu. Strakonice jsou dostupné autem, autobusem i vlakem ze směru od Prahy, Plzně, Českých Budějovic nebo i Brna. Neváhejte tedy a vypravte se do našeho hlavního města dudáků. Nebudete litovat.


Podobné články