Pokud někam cestujete za určitým cílem, je vždy prospěšné, když se k tomu přidá i něco navíc. Prostě taková milá přidaná hodnota. Někdy je to vcelku jasné od začátku, jindy to vyplyne nečekaně samo od sebe. K té první kategorii dozajista patří Templářské sklepy Čejkovice na Slovácku. Ochutnáte skvělý mok, seznámíte se s geniem loci tohoto místa a dovíte se zajímavé věci. Berte do ruky své plánovací kalendáře a už hledejte, kdy se sem vypravíte. Nebudete litovat svého času ani námahy.

Sídlo Templářských sklepů nepřehlédnete.
Sídlo Templářských sklepů nepřehlédnete.

Historické vinné sklepy

Templářské sklepy Čejkovice jsou na Hodonínsku, tedy samozřejmě v Jihomoravském kraji. Jde o historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století. Vůbec první písemná zmínka o působení templářů v Čejkovicích pochází z roku 1248. Právě templáři tady zahájili výstavbu rozsáhlých vinných sklepů, které se v nějaké podobě zachovaly dodnes a vy je můžete navštívit. Tentokrát raději nechte děti doma, ať si to celé pořádně užijete.

Dopřejte si skvělé víno.
Dopřejte si skvělé víno.

Víno v hlavní roli

Je víc než jasné, že víno zde hraje naprostý prim. Bodejť taky ne, že? Templářské sklepy Čejkovice vyrábí přírodní révová vína – archivní, přívlastková, ročníková, bariková, jakostní, ledová, slámová. Uvidíte tady unikátní kóje pro rozsáhlý archiv lahvově zralých vín a jednou ze zajímavostí je fakt, zde bylo i víno, které se podávalo při inauguraci prezidenta Václava Havla. Ze všeho toho je jasné, že ochutnat místní víno patří k bontonu, ne-li si nějakou tu lahvinku odvézt sebou domů.

Čejkovické vinohrady.
Čejkovické vinohrady.

Prohlídky a rarity

Každý, kdo přijede do Čejkovic, může Templářské sklepy navštívit. Na vybranou máte z různých variant prohlídek – bez degustace, s degustací či s výkladem v angličtině. Prohlídka trvá asi hodinu. Spatříte takové rarity jako je například největší vinný sud v ČR (stále používaný a s objemem 20 250 litrů), největší vinnou lahev v ČR (200 litrů) s největší vinnou etiketou ( v Knize rekordů ČR je od roku 2013). Klidně si během návštěvy fotografujte jak se vám líbí, je co. A jedna taková perlička, natáčel se zde i oblíbený seriál Vinaři.

V Čejkovicích je hezky.
V Čejkovicích je hezky.

Poznejte celé Čejkovice

Samotná obec Čejkovice toho nabízí pochopitelně víc. Majitelé zdejšího panství se různě střídali – páni z Lipé, Vítkovci, jezuité, Habsburkové. Stojí zde původní templářská tvrz, dům, ve kterém vyrůstal prezident T. G. Masaryk. Prohlédnout si můžete kostel svaté Kunhuty, větrný mlýn Poddvorov nebo navštívit Bylinkový ráj Sonnentor a bylinkovou zahradu svaté Hildegardy. Hezké vyhlídky budete mít z rozhledny Na Podluží u Nového Poddvorova. Zní to všechno krásně a je na vás, zda to proměníte ve skutečnost.


Podobné články