Cestovatelské cíle mohou mít velmi různorodý charakter. Je to pochopitelné a běžné. Někdy se však tak trochu vymykají a nabídnou zcela nové poznání. Podobné věci můžete zažít i u nás v České republice. Tentokrát bude bohatě stačit, když se vypravíte do Středočeského kraje a podíváte se jak lidé dříve žili. Skalní obydlí Lhotka čeká na vaši návštěvu.

Jde o bydlení

Jste spokojení se svým bydlením? Tato otázka nijak neodbíhá od cestovatelského tématu, ba právě naopak. Tady má svůj smysl. U Mělníka se totiž můžete seznámit s obydlím zřízeným ve skále, což není zase tak úplně běžné. Ve své době však podobná varianta bydlení skýtala přístřeší nejednomu člověku.

Skalní obydlí je opravdu pozoruhodné.
Skalní obydlí je opravdu pozoruhodné.

Byt vytesaný ve skále

Cílem cesty je malá vesnička Lhotka u Mělníka. Právě zde se nachází dochované skalní obydlí. Vytesaný skalní byt pochází z první poloviny 19. století a patří k nejdéle obývaným vůbec. Poslední obyvatelka Marie Holubová zde žila do roku 1982, a to už měla úctyhodných 80 let. Jen si představte kolik práce museli lidé vynaložit, než v bloku skály zřídili bydlení, které by aspoň trochu uspokojilo jejich potřeby.

Vidět můžete nejen byt

Do současnosti se nezachoval pouze již zmíněný, veřejnosti přístupný, byt. Vidět můžete také hospodářské zázemí jako jsou chlévy, sklepy apod. Vystavena je rovněž dobová zemědělská technika. Při prohlídce vstoupíte do obytné světnice, další vstup vede do chléva a poté sestoupíte do sklípku. Následně si prohlédnete sýpku. Získáte dokonalý obrázek toho jak kdysi skutečně žili nemajetní lidé na vesnici.

Lhotka je celkově krásná obec.
Lhotka je celkově krásná obec.

Domovem se stal pískovec

Obydlí a další příslušenství bylo vybudováno v pískovcovém skalním bloku na samém okraji vesničky Lhotka u Mělníka. Veřejnosti je vše zpřístupněno teprve od roku 2009 a o celý dochovaný areál skalního obydlí se stará Regionální muzeum Mělník. Technicky zaměřeni návštěvníci jistě ocení i patrné neobvyklé konstrukční metody, které vesničané svého času použili. Zdejší lidé sice byli chudí, ale nadmíru šikovní.

Z Mělníka i pěšky nebo na kole

Lhotka leží pouhých 6 kilometrů na severovýchod od Mělníka. Hravě se sem dostanete také pěšky nebo na kole. Z Mělníka vede do Lhotky žlutá turistická značka, která navazuje na Máchovu cestu (tady se pokračuje po červené značce) až ke Kokořínskému údolí. V těsném sousedství Lhotky pak můžete navštívit národní přírodní památku Holý vrch a přírodní rezervaci Kokořínský důl.

Vyrazte z malebného Mělníka.
Vyrazte z malebného Mělníka.

Podobné články