S různou podobou umění se na cestách člověk setkává vcelku běžně. Kromě tzv. klasiky už existuje celá řada subjektů, které jsou něčím výjimečné a umění zprostředkovávají takříkajíc po svém. Znáte například Uhelný mlýn? Už jen ten název láká k poznání a což teprve, když více proniknete do hloubky. Nic naplat, je třeba se vydat do středních Čech a podívat se jak to všechno v Uhelném mlýně chodí. Neváhejte poznávat a rozšiřovat si své obzory.

Objekt Uhelného mlýna.
Objekt Uhelného mlýna.

Nedaleko hlavního města

Cílem této výpravy bude městečko Libčice nad Vltavou, které se nachází v okrese Praha-Západ, tedy ve Středočeském kraji. Již zmíněný Uhelný mlýn pak najdete v areálu bývalých šroubáren. Návštěva je možná na základě rezervace předem, tak to mějte na paměti, ať nejedete zbytečně. V současnosti slouží Uhelný mlýn jako multifunkční prostor, kde se snoubí umění, řemeslné a inovativní technologie, firemní a společenské akce.

Postaven ve 30. letech

Uhelný mlýn byl postaven ve 30. letech 20. století a fungoval zhruba do poloviny 20. století. Dnes se toto zařízení dá charakterizovat jako klubový prostor o celkové rozloze 150 metrů čtverečních. Stropy mají sklípkovou klenbu, jsou zachovány původní kouřovody a nechybí labyrint podzemních chodeb. Můžete počítat s bezbariérovým vstupem. V roce 2013 získal Uhelný mlýn cenu Grand Prix architektů a roku 2018 cenu za rekonstrukci kotelny a nominaci na Mies van der Rohe Prize.

Libčice nad Vltavou jsou malebné.
Libčice nad Vltavou jsou malebné.

Pozoruhodný industriální objekt

Ano, výraz pozoruhodný industriální objekt je zcela na místě. V Uhelném mlýně je vám k dispozici galerie současného umění Arto.to, dále pak zajímavá kotelna s vodárenským komínem a již zmíněný labyrint podzemních chodeb. Konají se tady během roku různé akce – výstavy, koncerty. Zvláště kotelna je takovým multifunkčním eventovým prostorem, který se vám bude dozajista líbit. Za obnovením celého Uhelného mlýna stojí architekt Patrik Hoffman.

Seznamte se i s městem

Nikam po návštěvě Uhelného mlýna nespěchejte a seznamte se s celým městem. Libčice nad Vltavou za to stojí. Leží na levém břehu řeky Vltavy, 6 kilometrů od Kralup nad Vltavou. První písemná zmínka pochází už z roku 993. Prohlédnout si lze kostel svatého Bartoloměje, evangelický kostel či zříceninu hradu Liběhrad. Pěkná je procházka na skalnatý vrch Kameníček. Užijte si prostě svůj čas co nejlépe.

Za pozornost stojí i řeka Vltava.
Za pozornost stojí i řeka Vltava.

Podobné články