Když se v Česku řekne slovo tvarůžky, můžete vsadit všechny peníze, že se lidé rozdělí na dva tábory. Jedna skupina si tvarůžky ráda dá jen tak s chlebem, v pomazánce či gurmánské pochutině. Druhá skupinka s odporem protestuje být jen v blízkosti tohoto českého světoznámého unikátu. Zatímco první skupince tento zrající sýr voní specifickou vůní, druhé skupince toto aroma neudělá vůbec dobře. Nelze ale upřít, že si Olomoucké tvarůžky vydobyly, s jistou nadsázkou, ve světě podobný kredit jako plzeňské pivo, moravské víno či pravá česká svíčková.

Jste-li fanoušci tvarůžek, doporučujeme navštívit Muzeum olomouckých tvarůžků.
Jste-li fanoušci tvarůžek, doporučujeme navštívit Muzeum olomouckých tvarůžků.

Za Olomouckými tvarůžky do Loštic

Není proto divu, že si tvarůžky zaslouží uznání. A o to se snaží Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích. Všem, kterým tvarůžky alespoň nevadí, posíláme virtuální pozvánku do malého městečka na jihu okresu Šumperk. Co by kamenem dohodil od Mohelnice a jen 30 km severozápadně od Olomouce. Muzeum olomouckých tvarůžků najdete hned u náměstí a vedle je i prodejna s tvarůžky a dalšími sýry, a taktéž i další lahůdky a suvenýry. Muzeum má otevřeno každý den a prohlídku si můžete rezervovat předem na webu. Pro sběratele je připravena turistická známka i vizitka k zakoupení.

Muzeum olomouckých tvarůžků najdete hned u náměstí v Lošticích.
Muzeum olomouckých tvarůžků najdete hned u náměstí v Lošticích.

Tvarůžky jsou tu s námi déle než myslíte

Olomoucké tvarůžky jsou zrající sýry a vyrábí se z odtučněného mléka, potažmo z netučného kyselého tvarohu. Olomoucké syrečky, jak se jim často přezdívá, se vyrábí už od 15. století. V Lošticích tvarůžky vyrábějí už od roku 1876 ve firmě A. W. pojmenované po zakladateli Aloisi Wesselsovi. Stejná firma provozuje i muzeum. Typické tvarůžky mají žlutozlatou barvu a tvar koleček či kotoučků. Správné tvarůžky mají charakteristickou silnou vůni získanou při zrání sýru. Tvarůžky, v první jakosti, nesmí být příliš měkké a ani hořké. Nepřípustná je také viditelná plíseň na povrchu.

Muzeum olomouckých tvarůžků má vedle i prodejnu, kde si je můžete zakoupit.
Muzeum olomouckých tvarůžků má vedle i prodejnu, kde si je můžete zakoupit.

Muzeum vás seznámí s výrobou i historií

V Muzeu olomouckých tvarůžků si prohlédnete stálou expozici o historii tvarůžek a jejich výrobě. V muzeu se dozvíte krok po kroku, jak se tvarůžky vyrábí a jak se výroba za svou historii změnila. Vše je vyprávěno ve velkém příběhu od počátků, ruční výrobě a transformaci na strojní výrobu. Příběh končí až v současnosti. Stálá expozice je doplněna o události jako výstavy, koncerty či jiné společenské akce jenž se konají přímo v prostoru muzea. Muzeum funguje od roku 1994 a je vidět, že se mu daří – oslavilo totiž již 200.000 návštěvníků.

Muzeum olomouckých tvarůžků vás provede historií výroby.
Muzeum olomouckých tvarůžků vás provede historií výroby.

Spojte muzeum třeba s výletem do okolní přírody

Spojte si muzeum s výletem do přírody. Lošticemi totiž prochází cyklostezka Ochutnej Moravu a vede tudy i odbočka Moravské stezky. Dále i naučná stezka Lišky Bystroušky nebo Loštická ptačí stezka. Můžete se vydat i po žluté jenž vás vezme na Loštický okruh. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na velmi blízké Litovelské Pomoraví. Nádhernou přírodou chráněné krajinné oblasti protéká řeka Morava, jenž se často větví a vytváří meandry, slepá ramena a tůně. Můžete využít i nabídku projížďky formanskými vozy, jezdícími od Lovecké chaty u Horky nad Moravou.

Litovelské Pomoraví překvapí nádhernou přírodou.
Litovelské Pomoraví překvapí nádhernou přírodou.

Podobné články