Vlaky, vláčky, mašinky, koleje, nádraží a kdo ví co ještě. Tohle všechno jsme každý více či méně v dětství milovali a mnohým z nás to vydrželo i v dospělém věku. Vlastně se ani není čemu divit. Železnice vždy měla a má své kouzlo. To je prostě neoddiskutovatelný fakt. Chtěli byste se zajímavou formou o železniční dopravě dovědět víc? Snadná pomoc. Vagonářské muzeum Studénka vám to hravě umožní. Stačí ho prostě někdy navštívit. Tak na nic nečekejte a naplánujte si výlet.

Muzejní modelová železnice.
Muzejní modelová železnice.

Unikátní muzeum železniční dopravy

Vagonářské muzeum najdete ve Studénce, okres Nový Jičín, v Moravskoslezském kraji. Jedné se vpravdě o unikátní muzejní zařízení věnující se železniční dopravě. Muzeum bylo založeno v roce 1956, a to původně jako podnikové muzeum firmy Vagónka Studénka. Dnes najdete expozice v budově zdejšího zámku a vězte, že se je na co dívat. Na své si přijdou jak děti, tak dospělí, tudíž můžete celou výpravu pojmout jako bezva rodinný výlet.

Expozice ve třech patrech

Všechny expozice Vagonářského muzea jsou umístěny do třech pater zámku. Ve 3. patře se návštěvníci seznámí s vývojem dopravy od středověku až po vznik nejstarších železničních tratí. Uvidíte rovněž historii regionálních tratí. Druhé patro pojednává o historii Vagónky, spatříte prezentaci výroby osobních, motorových a nákladních vozů. V 1. patře je pak edukační místnost, koutek pro děti, krátkodobé výstavy, sál s modelovou železnicí – funkční dráha 6 x 1,5 m. Vagonářské muzeum je vlastně jediné muzeum v ČR pojednávající o výrobě vagonů.

Z expozice muzea.
Z expozice muzea.

Nechybí speciální vozy

Vagonářské muzeum Studénka má i tzv. něco navíc. Nechybí totiž dokumentace výroby speciálních vozů pro doly a hutě či sériovou výrobu elektrických motorových jednotek pro příměstskou dopravu nebo začátek výroby prvních moderních čtyřnápravových motorových vozů. Každý železničář, železniční nadšenec nebo třeba „jen“ ten, kdo si v dětství rád hrál s vláčky, tady bude mít celou návštěvu co obdivovat a objevovat. Jak dlouho se zdržíte, je jen na vás, ale vyplatí se nikam nespěchat.

Vagonka Studénka má svou tradici

Firma Vagonka Studénka má svou tradici. Již 12. prosince 1900 byla založena akciová společnost Staudinger Waggonfabrik A.G., a to podnikatelem Adolfem Schustalem. Za tu dobu prošel podnika bohatou historií a pracovala zde celá pokolení obyvatel Studénky a okolních obcí. Se vším se můžete seznámit ve zmíněném Vagonářském muzeu a když si pak prohlédnete i samotné město Studénka, tak máte o zajímavý program postaráno.

Vlaky lákají už od dětství.
Vlaky lákají už od dětství.

Podobné články