Jen málo sopek je v Evropě tak známých jako je italský Vesuv (Vesuvio). Spící, nicméně stále aktivní sopka, se tyčí vysoko nad metropolí Neapole. Stratovulkán, který je tak známý, kvůli smrtící katastrofě, kterou způsobil svou erupcí. Města Pompeje, Herculaneum a Stabie zmizela pod nánosem sopečného materiálu a prachu. Je to tichý a přesto respektuhodný společník lodím v Neapolském zálivu. Dnes se vydáme až na jeho vrchol a uctíme tak nemilosrdnou sílu přírody, kterou tento vulkán představuje. Kráter si obejdeme po známé turistické trase. Obdivovat můžete nejen dno kráteru, ale také krásné výhledy na Neapol a moře. Je to místo, které jednoduše nelze vynechat, pokud navštívíte Kampánii.

Vesuv se majestátně tyčí nad Neapolským zálivem.
Vesuv se majestátně tyčí nad Neapolským zálivem.

Předchůdcem byla mnohem masivnější sopka

Oblast dnešního Vesuvu byla vulkanicky aktivní před více než dvěma miliony let. Před Vesuvem se zde nacházela mnohem vyšší sopka Somma, jenž tvořila masivní kužel, který postupně erodoval. Zbytek destrukčního díla dokonala obrovská erupce zhruba před 17 tisíci lety. Tento proces vytvořil kalderu (propadlé území), na jehož místě se postupně začal formovat Vesuv. Pozůstatky Sommy jsou stále viditelné, jelikož tvoří prstenec hor okolo Vesuvu. Můžete si tak představit jak musela být Somma obrovská. Nicméně, jak už jsme psali, Vesuv je stratovulkán, což znamená, že je tvořen vrstvami lávy a pyroklastického materiálu. Jeho výška je přibližně 1281 metrů. 

Kráter Vesuvu je dechbroucí podívaná.
Kráter Vesuvu je dechberoucí podívaná.

Nahoru nejlépe autobusem, lístky kupte předem

Dnes je přírodní park Vesuvu (Parco Nazionale del Vesuvio) oblíbenou turistickou destinací. Nahoru se můžete dostat autobusem nebo si lze Vesuv vyšlápnout jak nahoru, tak dolů. Autem se lze přiblížit, jen jej musíte nechat níže pod vrcholem na záchytných parkovištích. Pod vrcholem je kontrola vstupenek. Pozor, je nutné míti lístky zakoupené předem a online. Na místě nelze vstupenky zakoupit – pouze online. Mnozí nevědomí turisté před bránou marně hledají signál, který je zde fakt mizerný, aby si mohli z telefonu zakoupit lístky. Navíc, vstupenky se zakupují na konkrétní den a konkrétní časové okno. Vstup do národního parku je totiž striktně regulovaný italskými úřady.

Výhled na celou Neapol si jistě užijete.
Výhled na celou Neapol si jistě užijete.

Národní park chrání unikátní sopečný ekosystém

Přírodní park Vesuv (Parco Nazionale del Vesuvio) je národním parkem. Tato chráněná oblast, s rozlohou 135 km2, byla založena v roce 1995 s cílem zachovat unikátní ekosystém a geologické dědictví této slavné sopky. Park zahrnuje nejen samotný Vesuv, ale též kalderu starověkého vulkánu Somma a okolní krajinu. Tato oblast není jen geologicky fascinující, ale také ekologicky bohatá, což z ní činí důležitý přírodní i kulturní klenot Itálie. Statut národního parku chrání sopečný ekosystém a bohatou flóru a faunu, neboť navzdory zdánlivě drsným podmínkám je sopečná půda velmi úrodná. Holý vrchol sopky obklopují v úbočí borové a dubové lesy. Na území parku hnízdí více než 100 druhů ptáků.

Vesuv si projdete po nejpopulárnější trase Gran Cono.
Vesuv si projdete po nejpopulárnější trase Gran Cono.

Síť turistických tras potěší milovníky výšlapů

Mimo nejpopulárnější trasu Gran Cono, které vede až na vrchol kráteru nabízí Národní park Vesuv síť jedenácti značených stezek, které vedou sopečnou krajinou. Čekají vás dechberoucí výhledy na Neapolský záliv, Sorrentský poloostrov a ostrovy Capri, Ischia a Procida. Stezky různé obtížnosti vás zavedou do lesů, přes lávová pole a k historickým místům, jako je trasa staré zubačky. Vybavte se pevnou obuví a dostatkem vody. Nejlepší období k návštěvě je jaro nebo podzim, kdy je příjemné počasí a méně turistů. Zvolíte-li cestu na jih, pak se podle mapy.cz zavčas odkloňte na západ po trase 104. Budete-li totiž pokračovat dál, dorazíte do oploceného území strážců parku a brána nemusí být vždy otevřená. Rychle se z cesty může stát slepá ulička.

Na Vesuv pěšky? Ano, i to lze.
Na Vesuv pěšky? Ano, i to lze.

Vesuvské víno je skvělým suvenýrem domů

Věděli jste, že se na úbočí Vesuvu nacházejí vinohrady, odkud pochází věhlasné vesuvské víno? Ano, je to tak. Úrodná sopečná půda poskytuje vynikající podmínky pro pěstování révy vinné. Vysoký obsah minerálů, jako je draslík, fosfor a hořčík, révu přirozeně vyživují. Na sluníčku v mírném středomořském klimatu hrozny rovnoměrně zrají. Nejznámější je zajisté víno Lacryma Christi (Kristova slza). Jméno je odvozeno z legendy, kdy Kristu ukáply slzy při pohledu na krásu Neapolského zálivu. Lacryma Christi produkuje bílé, růžové a červené víno. V Neapoli jsou na víno patřičně hrdí a jako ideální suvenýr si jej zakoupíte i na letišti. Kdo by nechtěl vyzkoušet víno s vulkanickou mineralizací?

Domů si můžete odvézt i vesuvské víno.
Domů si můžete odvézt i vesuvské víno.

Pompeje můžete spojit s návštěvou Vesuvu

Mluvit o Vesuvu a nepřidat aspoň odstavec o Pompejích? To by asi nešlo. Pompeje, kdysi prosperující římské město s bohatou infrastrukturou, obchodem a kulturou, byly v roce 79 n. l. během jediné ničivé erupce Vesuvu pohřbeny pod vrstvami popela a pyroklastického materiálu. Katastrofa, která zabila tisíce lidí, uchovala město zakonzervované na 16 století. Dnes je archeologické naleziště jedním z nejvýznamnějších v Evropě a láká turisty z celého světa. Návštěvníci mohou prozkoumat dochované ulice, chrámy, lázně a domy, včetně eroticky laděných fresek a sádrových odlitků lidských těl. Výlet lze spojit s návštěvou Vesuvu, protože obě místa spojuje kyvadlová doprava autobusem. Více si přečtěte v našem článku.

Spojte si Vesuv s návštěvou Pompejí.
Spojte si Vesuv s návštěvou Pompejí.

Podobné články