Jihomoravská metropole se pyšní dvouvěžatou památkou přímo uprostřed Brna. Kdo by neviděl alespoň na fotce, když už ne naživo, katedrálu sv. Petra a Pavla v historické části Brna. Katedrála, kterou místní přezdívají podle kopce, na kterém leží – Petrov, má ve vlastnictví místní římskokatolická farnost. Sídelní kostel biskupa brněnské diecéze je národní kulturní památka a řadí se k nejvýznamnějším architektonickým stavbám na Moravě.

Petrov je kulturní národní památkou oprávněně.
Petrov je kulturní národní památkou oprávněně.

Novogotika venku, baroko uvnitř

Petrov je viditelný už z dálky díky jeho dvěma věžím, které jsou obě vysoké 84 metrů. Historie Petrova, jakožto původně kostela, začíná už ve druhé polovině 12. století. Kostel se postupně proměnil v monumentální katedrálu. Současný exteriér je výsledkem vítězného návrhu architekta Augusta Kirsteina v architektonické soutěži v roce 1901. Novogotický vzhled vznikl pak v letech 1904-1909. Barokní interiér lodi a kaple je dílem sochaře Ondřeje Schweigla.

Novogotický interiér katedrály vás uchvátí.
Novogotický interiér katedrály vás uchvátí.

Adorační kaple namísto gotické věže

Na vnitřní loď katedrály navazuje boční adorační kaple vybudovaná v roce 2005 v přízemí původní gotické běže z počátku 16. století. Kamenné prvky a síťová klenba jsou příkladem pozdně gotické architektury. Vybavení kaple pochází z dílny velehradského sochaře Otmara Olivy. Adorační kaple je místem ticha a modlitby před Kristem v eucharistii. Eucharastie je obřad jenž připomíná Poslední večeři Ježíše Krista před jeho ukřižováním.

Petrov má své varhany.
Petrov má své varhany.

Petrov kulturně žije

Římskokatolická farnost u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně nenechává památku ležet ladem. Aktivně pořádá mnoho kulturních akcí a to nejen na Vánoce. I když v souvislosti s Vánocemi musíme zmínit tradiční vánoční mši svatou a pontifikální mši svatou (půlnoční) a to i na Boží hod i svátek Svaté rodiny (26.12.). V létě můžete navštívit koncerty v rámci Varhanního léta na Petrově. Navštivte Petrov i na Noc kostelů. Případně můžete vylézt na vyhlídku jedné z věží po celý rok.

Petrov vykukující zpoza hradeb a kolonády.
Petrov vykukující zpoza hradeb a kolonády.

Katedrálu chrání barokní opevnění

Petrov stojící na kopci Petrov je chráněn po obvodu jeho jižní a západní strany historickým opevněním ze 13. století. Hradby byly doplněny věžemi, baštami, parkánovou zdí i vodním příkopem, které jako celek pomohly ubránit město proti Švédům v roce 1645. Dnes zde potkáte několik úseků hradeb a jednu z původních pěti bran. Můžete se tak dokola projít po hradbách a užít si výhledy na části Brna a také na Špilberk. Jihozápadní část má také krásnou kolonádu a obelisk – pomník Míru.

Petrov chrání hradby, ze kterých je vidět i hrad Špilberk.
Petrov chrání hradby, ze kterých je vidět i hrad Špilberk.

Podobné články