Solné doly Vělička (polsky Wieliczka) leží kousek od Krakova v Polsku. V provozu je již od 13. století a řadí se tak k nejstarším solným dolům na světě. Pro svou jedinečnost je tato technická památka zapsaná na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Solné doly Vělička mají i podzemní sál, který je fascinující
Solné doly Vělička mají i podzemní sál, který je fascinující

Denně tisíce návštěvníků

Dnes je tento solný důl velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou turistickou atrakcí. Podle slov průvodkyně denně sem zavítá až 6 tisíc návštěvníků. Solné doly Vělička jsou 327 metrů hluboké, celková délka chodeb je okolo 300 kilometrů. Veřejnosti je však zpřístupněna trasa o délce 3,5 km. Tento údaj ovšem zaznamenává „jen“ chodby, takže když k tomu připočtete dřevěné schody, kterých je v podzemí požehnaně, tak ujdete bratru zhruba 5 kilometrů.

Ani zde nemůže chybět těžní věž
Ani zde nemůže chybět těžní věž

Průvodkyně mluví česky a je velmi milá

Českým návštěvníkům je k dispozici česky hovořící průvodkyně. Jak se ukáže, je to rodilá Češka, která žije trvale v Polsku a ke svým krajanům je velmi milá a vstřícná. Ještě před vstupem dostanete každý poslechové zařízení, které si zavěsíte na krk a do ucha si vložíte sluchátko. Toto sluchátko se nevrací, můžete si ho nechat nebo na konci vyhodit do připravených pytlů. Díky poslechovému zařízení nemusí průvodkyně nijak zvlášť křičet a všichni dokonale slyší pokyny a výklad. Do podzemí se dostanete po dřevěném schodišti, které má 54 pater (zpátky vás na jiném místě vyveze moderní výtah).

Štoly podloženy dřevem. Solné doly Vělička tak, jako kdysi
Štoly podloženy dřevem. Solné doly Vělička tak, jako kdysi

Všechno kolem vás je sůl

Ve štolách pak máte možnost vidět nejen jak jsou chodby zabezpečeny, ale i onu místní sůl, sochy, které znázorňují jak se zde dříve pracovalo a rovněž i solné sochy. Například solnou sochu Mikuláše Koperníka. Procházíte nejen chodbami, nýbrž i klenutými síněmi, podzemní kaplí, vidíte podzemní jezero. A kdo má chuť a čas (ten ovšem moc nemáte, protože na jednu skupinu se už tlačí druhá), může si dát něco dobrého v podzemní restauraci. Nezapomnělo se ani na koncertní sál. Za velkou pozornost stojí rozsáhlá kaple s oltářem, sochou papeže Jana Pavla II., jesličkami, reliéfy vyzdobené stěny a nádherné lustry, jež dodávají místu neobvyklou atmosféru. Ani nebudete vědět na co se máte dívat dřív. Neotálejte však, protože lidí je v podzemí hodně a jedna skupina se už tlačí na druhou. Čas máte tedy omezený.

V dole pracovali i koně
V dole pracovali i koně
Podzemní jezírko a jedna z ukázek jak se zde pracovalo
Podzemní jezírko a jedna z ukázek jak se zde pracovalo

Zážitek je to neskutečný

Zážitek z celé podzemní výpravy je vskutku neskutečný. Pod obecným pojmem solný důl se zde skrývá jedinečná krása, poučení i unikátní vazby na lidskou dovednost. Na konci trasy vás patrně budou bolet nohy a mnozí možná už budete chtít zase nahoru. Rada zní, vydržte ještě chvíli a vychutnejte si vše okolo. Navíc, si můžete odnést i různé suvenýry, pohlednice či vlastní fotografie. Zpět na povrch vás vyveze pohodlný výtah, takže už nemusíte šlapat těch 54 pater po schodech jako na počátku. Až tedy budete přemýšlet o tom kam se vydat, zavítejte do jižního Polska, Malopolského vojvodství, do Věličky.

Solné doly Vělička mají zde také kapli
Solné doly Vělička mají zde také kapli

Zkuste ověřeného průvodce od Lonely Planet


Podobné články