Turistické známky zná patrně každý, kdo aspoň trochu nějakým způsobem cestuje. Objevují se takřka všude a je jich už poměrně hodně. Líbí se vám a sbíráte je? Turistické známky se patrně opravdu líbí všem (aspoň my nevíme o nikom, komu ne) a mnozí je sbírají, a to jak s menší tak větší vášní. Tento fenomén se v České republice už tak ustálil, že je považujeme za něco běžného, co zde bylo odjakživa a dost lidí ani neví, kde se turistické známky vzaly a co všechno je provází. Pojďme si tedy o nich něco říct. I turistické známky mají svůj příběh.

Sbíráte turistické známky?
Sbíráte turistické známky?

Turistické známky pocházejí z Jeseníků

První turistické známky se na českém cestovatelském světě objevily v roce 1997 v Jeseníkách, a to konkrétně v Rýmařově. Za vším stál skvělý a tehdy vlastně nevšední, nápad Davida Holuba. Jednoduše řečeno, ten nápad spočíval v tom, mít dřevěná kolečka s vypálenou grafikou nějakého turistického cíle – zámku, muzea, města, přírodní památky apod. Tyto známky si rychle našli své obdivovatele a sběratele. Rovněž je provází trefný slogan: Vzpomínky s vůní dřeva. V Rýmařově dodnes sídlí firma, která turistické známky vyrábí a také návštěvnické centrum umístěné v historické budově dřívějšího gymnázia.

Každé kolečko je jedinečné.
Každé kolečko je jedinečné.

Jedno malé velké umění

O turistických známkách se dá bez uzardění říct, že se jedná o jedno malé velké umění. Čtete správně – malé velké. Malé proto, že turistické známky se hravě vejdou do dlaně a velké proto, že grafika na nich je vskutku fantastická. Turistická známka představuje kolečko o průměru 6 centimetrů, takže de facto moc místa k realizaci není. A řekněte sami, nejsou všechna ta kolečka doslova uměleckým dílem? A ještě jedna zajímavost. Na výrobu těchto koleček – turistických známek se používá dřevo z lípy, tedy českého národního stromu. Dokonce se turistické známky z Rýmařova už dostaly i do zahraničí a všude sklízí zájem.

Turistické známky měly v roce 2022 25 let a tak vznikly speciální noviny.
Turistické známky měly v roce 2022 25 let a tak vznikly speciální noviny.

Návštěvnické centrum

Jak už bylo řečeno, v Rýmařově je k dispozici návštěvnické centrum. Tedy místo, které je určeno všem cestovatelů, turistům, tulákům, trampům atd. Tady si můžete prohlédnout všechny turistické známky z České republiky a i ty ze zahraničí, jenž se vyrábějí u nás. Zjistíte něco o historii vzniku turistických známek, uvidíte originální 3D velkoplošné pohlednice známkových míst nebo i 3D mapu Jeseníků. Občerstvit se můžete v restauraci a kavárně, které jsou součástí návštěvnického centra.

Turistickou známku můžete získat i například na zámku v Hradci nad Moravicí.
Turistickou známku můžete získat i například na zámku v Hradci nad Moravicí.

Perličky o turistických známkách

Turistické známky mají nejen svou historii, ale vážou se k nim i různé perličky čili nevšední zajímavosti. Předkládáme vám některé z nich: Turistické známky jsou od roku 1997 první a původní sběratelskou hrou se suvenýry, svou turistickou známku má i Senát ČR, všechny objekty Národního památkového ústavu, všechny expozice Národního muzea a množství hradů nebo přírodních rezervací, v Evropě je více než 6 000 turistických známkových míst. Dokonce najdete turistické známky i ve slabikáři – Máma má Emu a Ema má turistickou známku. A jak to máte vy? Jste fanda, sběratel či obojí? V každém případě vám přejeme hodně pohody na cestách.


Podobné články