Orloj, tento pojem zná patrně každý v České republice a na Slovensku, případně i v jiných zemích. Pro nás jsou bezkonkurenčně nejznámější ty v Praze a v Olomouci. Ovšem, máme jich na našem území vícero. O některých jsme už v magazínu Toulavé Šlápoty psali. Nyní přidáváme další. Věděli jste, že také Česká Kamenice má svůj orloj? Ano, je tomu skutečně tak. Pochopitelně si ho může prohlédnout každý návštěvník zmíněného města, takže neváhejte. Budete mít nový příjemný zážitek.

Orloj je umístěn ve štítu domu.
Orloj je umístěn ve štítu domu.

Vítejte v Českém Švýcarsku

Česká Kamenice leží v Ústeckém kraji, a to v okrese Děčín. Jedná se o turistickou oblast České Švýcarsko. Samotný orloj nemusíte nikterak složitě hledat. Najdete ho v historickém centru města, a to ve štítě jednoho z místních domů. Ostatně, je to obecně nejpříhodnější místo a pak, orloj má v České Kamenici svou tradici. Však si o tom rovněž povíme. Zdejší lidé vlastně navázali na takový odkaz předků.

Nápad hodinářského mistra

S nápadem na orloj přišel jako první hodinářský mistr a zlatník Adolf Eiselt. Orloj také sám vyrobil a umístil ho do štítu svého domu. Původní orloj tak Českou Kamenici zdobil od roku 1920. Postupem času však chátral a nakonec byl úplně odstraněn. Lidé se však s tímto stavem nechtěli smířit a díky jim za to. V letech 2023 až 2024 byl orloj obnoven a umístěn na původní místo. Dům už pochopitelně vlastní někdo jiný, ale majitelé byli vstřícní, takže záměr mohl být realizován.

Historické centrum České Kamenice.
Historické centrum České Kamenice.

Celkem čtrnáct postav

Orloj je k vidění na domě v Nerudově ulici. Spatříte celkem čtrnáct postav – dvanáct světců, smrťáka a rytíře Rolanda. Rytíř Roland podle pověsti dohlíží už přes sto let na městská práva v České Kamenici. Všechny postavy jsou vysoké okolo 45 cm a materiál tvoří kombinace kovu a skla. Do pohybu se dávají každou celou hodinu, a to od 8 do 18 hodin. Postavy vytvořili pedagogové a studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.

Projděte si Českou Kamenici

Samozřejmě by byla chyba shlédnout orloj a hned odjíždět pryč. Projděte si celou Českou Kamenici. Protéká zde řeka Kamenice. Město leží na místě, kde se stýkají CHKO Lužické hory, CHKO Labské pískovce a CHKO České středohoří. Centrum má statut městské památkové zóny. Prohlédněte si kostel svatého Jakuba Většího, kapli Nanebevzetí Panny Marie nebo místní zámek. Zkrátka a dobře, ať vám zde líbí.

Řeka Kamenice.
Řeka Kamenice.

Podobné články