Ať už je venku škaredě nebo hezky, tento článek může být příjemnou inspirací pro vaši příští dovolenou. Ať už se sem vydáte na jednodenní výlet nebo zde strávíte delší pobyt, italské město Grado vás velmi příjemně překvapí svou okouzlující atmosférou. Toto přímořské město najdete v severovýchodní části Itálie mezi Benátkami a Terstem. Grado se nachází na stejnojmenném poloostrově. Z jedné strany má Jaderské moře, z druhé pak Laguna di Grado. S pevninou je tato letní destinace spojena mostem protínající lagunu až k městu Aquileia. Grado je nejbližší středisko italského Jadranu z České republiky. Město s bohatou historií nyní slouží jako lázeňské středisko pro dovolenou plnou odpočinku na pláži a relaxačních aktivit.

Grado vás okouzlí svou přívětivostí.
Grado vás okouzlí svou přívětivostí.

Město s bohatou historií

Grado se datuje až do časů římského impéria, kdy přístav sloužil na hlavní přímořské obchodní trase mezi Aquileiou a zeměmi jako Kypr, Sýrie nebo Arábie. Postupně se Grado stalo útočištěm pro obyvatele Aquileie a byl zde nastaven i patriarchát, který sem přesunul papež Mikuláš V. Postupně se ve městě budovaly historické stavby a opevnění. Město bylo jednu dobu i nadřazené Benátkám, místní architektura je proto Benátkami silně ovlivněna. Později město napadli Angličané, kteří vypálili městské archivy. Grado se nevyhlo ani útoku Napoleona a jeho vazalů. V roce 1815 bylo Grado na základě Vídeňského kongresu připojeno k Rakousku. S koncem první světové války město získala vítězná Itálie.

Grado má silně ovlivněnou architekturu Benátkami.
Grado má silně ovlivněnou architekturu Benátkami.

Pláže, promenáda i přístaviště

Grado je roztáhnuté na celý poloostrov. K němu je mosty připojeno hned několik ostrůvků v okolí. Téměř po celém jižním pobřeží se táhne komerční písečná pláž náležící hlavně přilehlým hotelům, kde je vstup zpoplatněn. V západní části, kde začíná historické centrum pláž zvolna přechází do menší oblázkové veřejné pláže až k velkým balvanům chránícím západní pobřeží proti vlnám. Okolo této části vede romantická promenáda až do nejzápadnější části, kde jsou opět písečné pláže místních hotelových zařízení. Sever Grada je převážně okupován přístavišti. Z jednoho z nich se můžete malou lodičkou vydat na ostrov Barbana, kde najdete starobylou Mariánskou svatyni. U svatyně je též kostel, jenž spravují Františkánští mniši.

Promenáda na jihozápadě města.
Promenáda na jihozápadě města.

Město žije turistickým ruchem

Město Grado je dnes závislé na turismu. Není proto divu, že je na toto odvětví přímo zaměřeno. Nespočet hotelů, restaurací a obchodů působí velmi komerčně, což může Grado trochu snižovat. Nenechte se však zmýlit prvním dojmem. Grado je klidné místo, kam nikdo nespěchá. Narozdíl od Terstu, kde se žije v rychlém tempu. Historické centrum Grada vám nabídne procházku vykopávkami baziliky San Giovanni Evangelista. Můžete navštívit bohatě zdobenou baziliku svaté Eufémie s vysokou věží. A celkově je zde hodně cítit nádech Benátské architektury. Projděte si město křížem krážem. Nikdo se tady nehoní a proto si můžete užít příjemnou atmosféru. K plusu je Gradu i hustá síť vynikajících restaurací, kde můžete ochutnat čerstvé ryby a mořské plody.

Grado nabídne i osvěžující fontány v parku.
Grado nabídne i osvěžující fontány v parku.

Po odpočinku v lázních zkuste třeba golf

Ostrov slunce je ale i o relaxaci. Z rybářského přístavu se vesnice postupně proměnila v lázeňské středisko, do kterého jezdily významné rodiny už od 19. století. Město si status „lázeňské“ uchovalo dodnes. Velký komplex vnitřních i venkovních bazénů s wellness nabízí i řadu lázeňských procedur. Mimo pasivní odpočinek a relaxaci je zde i spousta možností k aktivnímu životu. Nadšenci golfu ocení Golf Club Grado na východě poloostrova. Golfové hřiště nabídne hned 18 jamek na velkém prostoru. Nejste-li nadšenci golfu, můžete zkusit také jachting, windsurfing, plážový volejbal, vodní lyžování nebo tenis. Oblíbeným dopravním prostředkem je zde jízdní kolo. A pro opravdové nadšence si můžete půjčit lodičku z místních přístavišť.

Grado leží na poloostrově, a to znamená dost menších i větších plavidel.
Grado leží na poloostrově, a to znamená dost menších i větších plavidel.

Podobné články