Jak je příjemné strávit chvilku klidu a oddychu v přírodě, viďte? Projít se tichým lesem, vnímat stromy a jejich vůni. Nejlépe na takovou procházku vzít celou rodinu. Máte ale obavy, že by se děti při procházce nudily? Tak na to jsou nejlepší naučné stezky! A jednu příjemnou, nenáročnou a krátkou naučnou stezku vám rádi představíme. Sluneční stezka je 4,5 km dlouhá naučná stezka u Moravského krasu. Na dvanácti zastaveních si můžete prohlédnout malé modely planet naší sluneční soustavy a dozvědět se spoustu zajímavostí. Planety jsou doplněny o zajímavé planetky a asteroidy. Sluneční stezka je ideální tip na nedělní odpolední procházku pro celou rodinu i s pejskem.

Sluneční stezka je procházka klidnými lesy.
Procházka klidnými lesy, to je Sluneční stezka.

Sluneční stezka je modelem sluneční soustavy

Začátek Sluneční stezky se nachází na severovýchodě obce Křtiny u základní a mateřské školy. Stezka kopíruje trasu žluté turistické značky. Sluneční stezka je vlastně model sluneční soustavy v měřítku 1:1000000000. V tomto měřítku jsou jak samotné planety, tak i jejich vzdálenosti. U každého zastavení je informační tabule se základními údaji a zajímavostmi o planetě. Naučná stezka vás seznámí s naším nejbližším vesmírným prostorem, ale také vás provede a ukáže malebnou krajinu křtinských lesů. Kdo by měl zájem, může navštívit také arboretum Mendelovy univerzity, u kterého Sluneční stezka končí. Ovšem pozor arboretum má pro veřejnost otevřeno jen ve všední dny.

Příjemný způsob jak strávit víkendové odpoledne.
Příjemný způsob jak strávit víkendové odpoledne.

Život i stezka začíná u Slunce

Sluneční stezka začíná samozřejmě Sluncem. Hvězdou, bez které by nebyl na Zemi život. Jasným bílým bodem na obloze, ve kterém už od pradávna viděli lidé svá božstva. Slunce, které nám bude svítit ještě dalších pět miliard let. Symbolizované na stezce velikou betonovou koulí o průměru 139 cm. Nejblíže Slunci je v naší sluneční soustavě planeta Merkur, vzdálená pouhých 58 miliónů km, což na stezce znamená, že stanoviště Merkuru potkáte už za 58 metrů. Venuše je od Slunce vzdálená 108 metrů, Země s Měsícem 150 metrů a Mars 228 metrů. Jak je vidět začátek stezky je velmi nahuštěný, stejně jako je střed naší sluneční soustavy. Ovšem pokud pomineme, že ty mezery jsou v milionech kilometrů.

Sluneční stezka vás na 12 zastaveních seznámí se sluneční soustavou.
Sluneční stezka vás na 12 zastaveních seznámí se sluneční soustavou.

Zajímavosti o Venuši, Marsu či trpasličí planetce?

Když mluvíme o Venuši, tato planeta je zahalena do hustých mraků. Na jejím povrchu tak není vidět sluneční světlo. Její vysoká teplota je důsledkem stejného skleníkového efektu, jaký známe ze Země. Zajímavé je, že se Venuše otáčí velmi pomalu (jedna otočka trvá 243 dní!) a opačným směrem než obíhá okolo Slunce. Co se týče Marsu, jeho červená barva je dána oxidy železa. Bílé čepičky jsou ledové polštáře. Kvůli nízké hustotě atmosféry se na Marsu nemůže vyskytovat voda v kapalném stavu. Další zastavení je už v lese, a je jím trpasličí planetka Ceres. Největší planetka z pásu mezi Marsem a Jupiterem je už studená, teploty mohou jít i k -200 stupňům celsia. 

Na stezku vemte na procházku i vaše psí miláčky.
Na stezku vemte na procházku i vaše psí miláčky.

Stezka vede vysokými jehličnany

Příjemnými lesy k další zastávce – Jupiteru, který je vzdálený už 780 m (resp. mil. km) od Slunce. Model o velikosti 14,3 cm je největší na stezce. Jasné planetě patří čtyři měsíce, které by v modelu na stezce byly velké asi 3 mm. Za dalších zhruba 300 metrů je zastavení Halleyovy komety, kterou reprezentuje špička špendlíku. Zajímavostí je, že komety se obyčejně pojmenovávají po jejich objevitelích. Edmund Halley sice kometu neobjevil, jako první ovšem předpověděl její návrat. Cesta pokračuje dál vysokými jehličnany k dalším planetám – Saturnu a Uranu. Uran je vzdálený na stezce téměř 3 km od začátku. Věděli jste, že Uran má prstence? Jen jsou velmi tmavé a sotva viditelné.

Sluneční stezka je modelem sluneční soustavy v měřítku 1:1000000000.
Sluneční stezka je modelem sluneční soustavy v měřítku 1:1000000000.

Zpátky můžete po jiné naučné stezce

Na samotném konci stezky se nachází modrý Neptun. Planetu objevili nejprve matematickým výpočtem a až poté na obloze. Jeho existence byla odvozena z odchylek dráhy Uranu. Na obloze pak byl objeven pouhý jeden stupeň od vypočtené polohy. U této planety celá procházka končí. Pokračovat můžete ve zmíněném arboretu, případně se můžete vrátit zpátky do Křtin po další naučné stezce s líbivým názvem – Chvála stromů. Další procházka přírodou vám na 13 zastaveních ukáže exotické i tuzemské dřeviny, jejich informace a zajímavosti. Symbolicky tak ke studijním účelům doplňuje arboretum. Projděte se mezi stromy, a u každého stromu a zastavení můžete zvolat: “Chvála!”.

Můžete jít tam po Sluneční stezce a zpět po NS Chvála stromů.
Můžete jít tam po Sluneční stezce a zpět po NS Chvála stromů.

Podobné články