Jména a názvy mají mnohdy různé významy a ještě víc různější podobu. Je tomu tak u lidí, věcí či míst. Často však vzbudí jistý druh zvědavosti a lidé zvídaví a hloubaví chtějí ono místo poznat osobně. Na Čůračkách, řekli byste, že se takto mohou jmenovat vodopády? No, mohou. Proč by taky nemohly? Najdete je v České republice a lze se s nimi snadno seznámit. Udělejte si zkrátka malý výlet do přírody u řeky Berounky.

Kousek od Berounky najdete Podmokelský potok a s ním i vodopády.
Kousek od Berounky najdete Podmokelský potok a s ním i vodopády.

Vodopády na potoce

K tomu, abyste poznali osobně vodopády Na Čůračkách, stačí vcelku málo. Především je třeba se vydat do Plzeňského kraje, a to do okresu Rokycany. Zmíněné vodopády se vám ukáží v celé své kráse na Podmokelském potoce, zhruba 200 metrů před ústím do řeky Berounky. Leží v nadmořské výšce od 275 do 300 metrů. Krajina kolem Berounky je obecně velmi krásná, takže je co obdivovat prakticky neustále. Vezměte celou rodinu, případně i psího kamaráda a dejte se na pochod.

Tři krásné vodopády

Vodopády Na Čůračkách vznikly na starohorních vyvřelinách Podmokelského potoka, a to kousek od obce Podmokly nad Berounkou. Celkově jde vlastně o tři vodopády, takže se máte na co těšit. Nezapomeňte si fotoaparát nebo aspoň mobil, ať si tu přírodní krásu uchováte. První vodopád má několik kaskád (vysoký 5,5 metru). Druhý vodopád také není o kaskády ochuzen (vysoký 6 metrů). Třetí vodopád má celou soustavu kaskád (vysoký 4 metry).

V obci Podmokly.
V obci Podmokly.

Přístup ze dvou stran

Najít vodopády Na Čůračkách byste měli bez nějakých větších problémů. Vydáte se buď od Berounky proti proudu Podmokelského potoka a chatovou osadou. Případně zvolíte opačný postup, tedy jít od obce Podmokly nad Berounkou po proudu zmíněného Podmokelského potoka. Zdejší lidé vám jistě také rádi poradí, kde zdejší chloubu divoké přírody naleznete. Prostě se nebojte zeptat. Jak se lidově říká: Líná huba, holé neštěstí.

Podmokly mají rovněž co nabídnout

Podmokly nad Berounkou si zaslouží nějakou tu pozornost cestovatelů a poutníků. Leží na Rokycansku, zhruba deset kilometrů od Zbiroha a osmnáct kilometrů od Rakovníka. První písemná zmínka pochází z roku 1045. Centrum obce má statut vesnické památkové zóny. Podívat se můžete na místní zámek či Boží muka. K pěším výletům svádí Přírodní rezervace Jezírka, kaňon Zbirožského potoka s peřejemi, Skryjská jezírka nebo hradiště Čilá.

Místo nálezu podmokelského pokladu.
Místo nálezu podmokelského pokladu.

Podmokelský poklad

Před mnoha lety se Podmokly nad Berounkou staly známými i díky pokladu, který zde byl nalezen. Stalo se tak v roce 1771 na levém břehu Podmokelského potoka. Poklad obsahoval množství zlatých keltských mincí. Místo nálezu je označeno pomníčkem s letopočtem, kdy k této události došlo. Tehdy šlo o mimořádnou událost a dnes můžete aspoň ve své fantazii přemítat o tom, jaké by to asi bylo, kdybyste skutečně poklad našli vy.


Podobné články