Přírodu je dobré a prospěšné vnímat všemi smysly a ze všech úhlů. Teprve potom můžeme pochopit plně její krásu a kouzlo. Ona totiž stále nepřestává udivovat. Na cestách je k tomu dostatek příležitostí. Jedním takovým příkladovým místem je jihočeská Přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Tady lze prožít jen chvíli nebo také moře času. Záleží na každém, jak bude zdejší čarokrásnou přírodu pozorovat a co v něm zanechá.

Doslova ptačí ráj.
Doslova ptačí ráj.

České Budějovice jsou cílem

Vrbenské rybníky najdete u Českých Budějovic, a to na dohled od zdejšího sídliště. Nemusíte tedy složitě nic hledat. Celkově se jedná o unikátní ptačí kolonii a evropsky významnou lokalitu. Na své si přijde každý, kdo má rád přírodu, a to nejen přírodovědci či přímo ornitologové. Doporučuje se nespěchat a eventuálně mít sebou fotoaparát nebo aspoň mobil, protože tady je co fotografovat. Místo je vhodné pro rodinný výlet.

Ptáci a rybníky

Lokalita Vrbenské rybníky je bohatá na faunu a floru. Základ tvoří soustava čtyř rybníků – Černiš (43 ha), Domin (17 ha), Starý (22 ha) a Nový (13 ha) Vrbenský rybník. Vyskytuje de zde 193 druhů ptáků a víc než 80 druhů zde přímo hnízdí. Máte šanci vidět například racky, kachny, husy, lysky nebo volavky. Nejbližší okolí pak tvoří především mokřiny a lesy. Jak dlouho se zdržíte, je pouze na vašem rozhodnutí.

Krásná zákoutí.
Krásná zákoutí.

Vede tudy naučná stezka

Oblastí Vrbenských rybníků vede naučná stezka s deseti zastaveními a její název zní Po hrázích Vrbenských rybníků. Můžete se tudíž dokonale se vším seznámit a udělat si prima procházku. Zároveň tudy prochází i modrá turistická značka a několik cyklistických tras.. Nejlepší přístup je od sídliště Máj v Českých Budějovicích. Na okraji této rezervace pak najdete i bažantnici a v sezoně zde rostou houby.

Pejska raději nechte doma

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky je zkrátka a dobře oázou nádherných přírodních scenérií a ukázkou života volně žijících opeřenců, a to jak těch „běžných“ druhů, tak těch vzácných. Líbit se tady bude nejen dospělým návštěvníkům, ale i dětem. Své pejsky tentokrát však raději nechte doma, ať svou přítomností zbytečně neruší místní zvířecí obyvatele. Ať se vám v tomto českobudějovickém ptačím ráji líbí.

Příležitosti pro fotografování.
Příležitosti pro fotografování.

Podobné články