Dnes bychom vás chtěli pozvat na jednu z nejznámějších zřícenin u nás. Každý se o ni učil na základní škole, když se probíraly pamětihodnosti naší země. Mnozí už ji stihli navštívit osobně. Nicméně, ač už jste zde byli nebo ne, budeme rádi, necháte-li se inspirovat k návštěvě této bývalé nedobytné tvrze. Zavítejte s námi do srdce Českého ráje na zříceninu, která je vidět ze širokého okolí a zvláště pro zdejší krajinu je zřícenina hradu Trosky velmi charakteristická. Jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Česku se na vás už těší.

Trosky jsou symbolem Českého ráje.
Trosky jsou symbolem Českého ráje.

Vše začalo sopečnou činností

Jedinečné lávové sloupce tvořící základ Trosek vznikly vyvřením lávy z nitra země. Dva lávové sopouchy z období třetihor zatvrdly a nastálé eroze půdy je odhalily ve své kráse na povrch země. Dnes jsou celosvětovou geologickou raritou. Jejich strategické výšky a polohy si všimli již ve 14. století, když na tomto místě nechal Čeněk z Vartemberka vystavět hrad s obrannými i obytnými objekty. Hrad tak vyrostl na nepřístupných čedičových skalách a z vysokých sloupců navíc poskytoval výhled široko daleko.

Schody vybudované na věž Baba.
Schody vybudované na věž Baba.

Obě skály se využily pro obranné stavby

Menší a zavalitější ze skalnatých dvojčat – Baba, byla základem pro šestibokou dvoupatrovou stavbu. Propojená byla s palácem ze severní strany. Útlejší vrcholek – Panna, obýval třípatrový obdélníkový palác včetně hradní kaple. Mezi oběma skalami byl zbudován vnitřní hrad s obytnými paláci. Z obou věží tak byl výborný kruhový přehled na celý vnitřní palác a i na dění na protější věži. Obytné paláce byly obývány jen ve svrchních patrech. Nižší sloužily primárně pro skladovací účely.

Pohled na vnitřní část hradu Trosky.
Pohled na vnitřní část hradu Trosky.

Od obranné pevnosti ke zřícenině

Hrad byl hojně využívaný hlavně během husitských válek, kdy patřil pánům z Bergova. Byl dvakrát neúspěšné obléhán a dobýt se jej povedlo až vojsku krále Jiřího z Poděbrad. V druhé polovině 15. století už nebyl hrad nijak majoritně využíván. Patřil do společenství hradu Kost a později ke Hrubé Skále. Za dob třicetileté války se o hrad tahaly císařské i švédské jednotky. Po válce už hrad neměl využití a postupně zchátral. V roce 1925 získal hrad do vlastnictví stát. Snahy o alespoň částečné opravy se ale datují až od roku 2000.

Trosky nabídnou pohled z Baby na Pannu i naopak.
Trosky nabídnou pohled z Baby na Pannu i naopak.

Hrad si projdete sami

Trosky vám nabídnou jen jeden „prohlídkový okruh“. Vystoupáte k vnitřnímu hradu, zaplatíte vstupné, a pak máte celý hrad k dispozici pro vlastní osobní prohlídku. Žádné průvodce s komentářem zde nehledejte. Vše je vyloženě ve vaší režii. Můžete se nejdříve vypravit na vyhlídku z věže Baba, a pak se teprve vydat na druhou stranu na vyhlídku z věže Panna. Můžete si také přečíst o pověsti, která dala místním věžím právě pojmenování Baba a Panna. K dispozici je také občerstvení či nákup nějakého suvenýru na památku.

Trosky nabízí nádherný výhled do širokého okolí.
Trosky nabízí nádherný výhled do širokého okolí.

Spojte si návštěvu s procházkou po Českém ráji

K Troskám totiž vedou rovnou tři různé turistické trasy – zelená, modrá a červená jenž je rovnou i součástí Zlaté stezky Českého ráje. Nedaleko je u této trasy Tachovské mokřady a přírodní památka Tachovský vodopád. O kousek dál jsou pak rybníky Vidlák a Krčák, kde u prvního jmenovaného je příjemná restaurace, kde výborně vaří. Poblíž Trosek je také přírodní rezervace Apolena jenž chrání pískovcové skalní město. Lidem je ale téměř nepřístupný. Kdo by měl přírody dost, může zkusit Muzeum panenek a medvídků v nedalekých Troskovicích.


Podobné články