Na různé stopy důlní činnosti lze v České republice narazit na mnoha místech. Někde se stále ještě těží, jinde už jde o historii, kterou postupně zavál čas. Pravdou je, že dolování je s naší zemí úzce spojeno, protože v každé době přinášelo něco potřebného, užitečného a zajímavého. Mnohá místa se dnes stala cestovatelským lákadlem. Jedním z příkladů je Naučná stezka Po stopách důlní činnosti na Břasku. Vydejme se tedy společně do západních Čech. Je tam opravdu krásně.

Uhlobaronský zámeček je obklopen zajímavým oplocením.
Uhlobaronský zámeček je obklopen zajímavým oplocením.

Vítejte na Rokycansku

Naučná stezka Po stopách důlní činnosti na Břasku se nachází u obce Břasy, okres Rokycany, v Plzeňském kraji. Svým pojetím seznamuje turisty s historií těžby černého uhlí. Tématicky je stezka zaměřena na pozůstatky důlních a průmyslových provozů v okolí Břas, Vranovic, Stupna, Kříše a Darové. Za světový unikát pak je považován odkrytý zkamenělý les z období karbonu. Projít si stezku můžete klidně i s dětmi včetně psího člena rodiny. Nejde o nijak zvlášť náročný terén.

Pozůstatek těžby uhlí.
Pozůstatek těžby uhlí.

Čeká vás okružní trasa

Po stopách důlní činnosti na Břasku je okružní trasa dlouhá pouhých 5,5 kilometru. Začínáte (i končíte) u přírodní památky Bašta (zastřešený odkryv sloje včetně nadloží). Dále následují Doubravka, zámeček Hochperk, bývalý důl Terezie, Amerika, Leiwald, Matylda IV, Florentino. Celkem tedy osm zastávek s informačními tabulemi. Projdete rovněž okolo zdejší rozhledny Na Vrchách. Často se budete pohybovat v lesním prostředí a po pěkně ušlapané stezce.

Místo je chráněno jako přírodní památka.
Místo je chráněno jako přírodní památka.

Uhlobaronský zámeček zaujme

Na okraji obce Vranovice (oficiálně součást Břas) stoprocentně zaujme uhlobaronský zámeček Hochperk. Jde o někdejší sídlo majitele místních povrchových dolů, které nechal vybudovat baron Antonín Hochbergh z Hennesdorfu. Před objektem je informační tabule. Na první pohled vám padne do oka zajímavě řešené oplocení zámecké zahrady – jde o jakousi kaskádovitě postavenou kamennou zídku doplněnou zdobeným kováním. Někdejší stavitel měl zkrátka fantazii.

Pohádkový statek ve Vranovicích.
Pohádkový statek ve Vranovicích.

Seznamte se s obcí i dalším okolím

Obec Břasy leží 11 kilometrů od Rokycan. První písemná zmínka pochází z roku 1379. K obci oficiálně patří rovněž části Darová, Kříše, Stupno, Vranovice. V okolí leží Přírodní park Horní Berounka. Sportovní vyžití nabízí resort Darovanský dvůr a kousek od něj je přívoz Darová přes řeku Berounku. Prohlédnout si můžete rovněž barokní kapli svaté Kateřiny či navštívit Pohádkový statek Vranovice.


Podobné články