Podniknout výlet k přírodní památce a ještě ochutnat minerální vodu, to je vcelku dobrý nápad každým coulem. Určitě jste již něco podobného zažili. Těch míst je v České republice povícero a člověk tak má vlastně stále co objevovat. Znáte například přírodní památku Prameny Zrzávky? Vyloženě tip na výlet pro celou rodinu, a to v nádherném horském prostředí. Tak na nic nečekejte, berte do ruky diář a plánujte svou cestu.

Oba prameny jsou jen kousek od sebe.
Oba prameny jsou jen kousek od sebe.

Vzhůru do beskydských lesů

Přírodní památku Prameny Zrzávky najdete v beskdyských lesích, a to kousek od obce Hostašovice, okres Nový Jičín, v Moravskoslezském kraji. Hostašovice leží na úpatí Beskyd, na spojnici mezi Valašským Meziříčím a Novým Jičínem. Prameny Zrzávky mají statut přírodní památky od roku 1993. Důvodem ochrany jsou především prameny Kyselka a Smradlavka. Jedná se o dva samostatné vývěry vody se silným obsahem síranu železitého a sirovodíku. Jinak těch různých pramenů je celkově pět.

Železitý pramen.
Železitý pramen.

Léčivé účinky pramenů

Oba prameny, tedy Kyselka a Smradlavka, se liší od sebe chutí, barvou i chemickým složením. Mají léčivé účinky. Výše položený pramen Kyselka obsahuje síran železitý a kameny zbarvuje do rezava. Dal takto jméno říčce Zrzávce. Níže položený pramen Smradlavka (jen 3 metry od vyššího pramene) obsahuje sirovodík a vytváří na kamenech bílý povlak. Oba prameny jsou pitné, takže klidně ochutnejte. Součástí celé přírodní památky jsou pak i přilehlé mokřadní louky, kde se vyskytuje několik druhů zvlášť chráněných rostlin.

Sirovodíkový pramen.
Sirovodíkový pramen.

Vede tudy naučná stezka

K Pramenům Zrzávky vás dovede Naučná stezka Františka Palackého. Stezka vede územím přírodního parku Podbeskydí a je dlouhá 12 kilometrů. Na této trase můžete spatřit přírodní zajímavosti jako Polštářové lávy ve Straníku nebo Pikritové mandlovce u Kojetína. Celá oblast je součástí Chráněné krajinné oblasti Poodří. Ostatně, jak si konkrétně zdejší vandrování naplánujete je pouze na vás.

Obec Hostašovice, tady
Obec Hostašovice, tady je výchozí bod.

Obec na evropském rozvodí

Vesnička Hostašovice leží na evropském rozvodí. A co to vlastně znamená? Je to jednoduché. Nachází se tady studánka Ještěrka (na úbočí kopce Trojačka) a její pramen se rozdvojuje, což znamená, že každý pramínek teče do jiného moře. Jeden do Baltského a druhý do Černého moře. To jen taková malá pozoruhodnost místního kraje. Tak si užijte pobyt jak nejlépe to půjde.


Podobné články