Bohatá historie, unikátní architektura a kulturní dědictví. Tak by se dal shrnout Nový Bor, město ležící na hranici dvou chráněných krajinných oblastí – Lužických hor a Českého středohoří. Město, jehož identita je úzce spojena se sklářským průmyslem, je klenotem Libereckého kraje v severních Čechách. Sklářství má ve městě takovou tradici, že jej můžeme bez nadsázky označit za hlavní město skla v České republice. Nový Bor se rozléhá na necelých 20 km2 a vede skrz něj hned několik turistických tras. To činí z města poměrně zajímavou křižovatku plnou turistického ruchu a života. Centrum skla a turismu má zkrátka co nabídnout, ať už se chystáte k pobytu nebo jen na krátkou zastávku.

Nový Bor a jeho náměstí Míru v městské památkové rezervaci.
Nový Bor a jeho náměstí Míru v městské památkové rezervaci.

Největší poptávka byla po skle

Na začátku 18. století se z pozemků bývalého statku sedláka Raškovského stala osada Bor. Tato osada vznikla na lesní půdě – vřesovišti – německy Haida (Heyde), později se obci říkalo česky – Bor. V roce 1710 převzal panství šlechtický rod Kinských. O 47 let později obec, čítající 21 domů, prohlásila Marie Terezie městem. Povýšením získal Bor důležitá práva a nové možnosti, což výrazně přispělo k rozvoji. Největší poptávka byla po skle vyráběném v lesních hutích. Bor ležel na obchodní trase z Prahy do Německa. Sklářský průmysl se díky tomu ve městě rozrostl. Utvořila se první kompanie obchodníků se sklem. Netrvalo dlouho a město získalo světovou sklářskou proslulost. 

Tyto roubené a polozděné domy jsou pro Nový Bor typické.
Tyto roubené a polozděné domy jsou pro Nový Bor typické.

Sklářství ve městě žije dodnes

Výroba skla, jeho zušlechťování a obchod se sklem. To vše je spjato s městem již od nepaměti. V roce 1930 bylo v Novém Boru 68 firem, které se sklářskému průmyslu věnovaly. Největším byl Státní podnik Borské sklo, později přejmenovaný na Crystalex. Tato firma zažila krach i obnovu pod novým majitelem. Dodnes tak vyrábí užitkové i umělecké sklo. Významným uměleckým sklářem je ve městě taktéž firma Lasvit. Její náplní je návrh a výroba zakázkových světelných instalací. Ve městě sídlí i sklářská škola, jejíž historie sahá až do roku 1870. A ovšem také sklářské muzeum s expozicí o sklářství, jeho historii a vývoji technologií v Novém Boru. Ve městě také probíhají mezinárodní sklářská sympozia. 

Projděte se klidným historickým centrem.
Projděte se klidným historickým centrem.

Barokní a klasicistní roubené domy

Nový Bor se může pyšnit rozsáhlou městskou památkovou rezervací, která je svědkem bohaté historie a tradic tohoto malebného města. Uličky jsou lemovány historickými budovami, které odrážejí nejen sklářský průmysl, ale i architektonický vývoj města od středověku až po současnost. Mezi významné památky patří například historická radnice či barokní a klasicistní roubené či polozděné dvoupatrové domy. Jednou z dominant náměstí Míru je zajisté budova pošty. Tato secesní honosná stavba ze začátku 20. století má výraznou fasádu z červeného lasvického pískovce. Historické centrum Nového Boru prošlo významnou revitalizací, zejména v posledních 20 letech. 

Budova pošty je výraznou dominantou náměstí.
Budova pošty je výraznou dominantou náměstí.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou

Nejvýraznější historickou památkou města je pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tato sakrální stavba byla postavena v letech 1747 – 1749. Památku, kterou si můžeme prohlédnout dnes je poslední přestavby z roku 1788. Vysoká 60 metrová věž má starobylý zvon z roku 1607, který slouží dodnes. Hrabě Kinský dokonce zakoupil pro kostel varhany z Prahy. Za zmínku stojí socha Panny Marie, kterou nechal vytvořit hostinský Grossmann, aby tak splnil svůj slib Matce Boží, že uchránila jeho majetek během Slezské války. V kostele najdete i kopii obrazu Krista z chrámu sv. Petra v Římě. Barevné vitráže a zdobené lustry jsou samozřejmě dalším odkazem na místní skláře.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je zajisté nejvýznamnější památkou.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je zajisté nejvýznamnější památkou.

Minipivovar BORN, zrozen k výrobě kvalitního piva

Od roku 2019 se v hlavním městě skla vaří také pivo. Tento velmi mladý minipivovar BORN se nachází na náměstí Míru a vaří svrchně i spodně kvašená piva. Pod dohledem zkušeného sládka byl minipivovar BORN zrozen k výrobě kvalitního piva. Ochutnejte klasický ležák plzeňského typu Král 12° zrající 70 dní. Nebo výrazné chutě piv APA – Jezdec 10° nebo Dáma 12° s nápadnou jantarovou barvou. A jestli chcete něco extra, pak je tu pro vás velmi hořká IPA Věž 14°. Všechny můžete ochutnat v přilehlé restauraci či na její zahrádce. Případně si můžete v plastových lahvích zakoupit pivo i domů. A pro velké zájemce je k dispozici také exkurze s degustací a suvenýry. 

Smetanovy sady s kavárnou i letním kinem!
Smetanovy sady s kavárnou i letním kinem!

Křižovatka turistických tras

Nový Bor žije, a to také díky tomu, že je město křižovatkou nejrůznějších turistických a cyklistických tras. Městem prochází hned tři značené turistické trasy – modrá, červená a zelená. Jste-li velcí dobrodruzi, pak vás bude zajímat, že je Nový Bor městem, kde končí první etapa na dálkové stezce – Via Czechia – středozemím. Tato 569 km dlouhá túra spojuje nejsevernější a nejjižnější bod Česka. Pro milovníky cyklistiky je zde cyklotrasa Cesta k sousedům, jenž vede Lužickými horami až k hranici s Německem. V neposlední řadě je Nový Bor na trase Pivní stezky Lužických hor, a minipivovar BORN je právě jedním ze zastavení. Projdete si nádhernou přírodu, vylezete pár kopců a ochutnáte skvělé pivo.

Nový Bor je křižovatkou turistických tras. Tak kam se vydáte příště?
Nový Bor je křižovatkou turistických tras. Tak kam se vydáte příště?

Podobné články