Česká republika má velkou výhodu v tom, že ať už se vydáte kamkoli, tak vždy je co objevovat a nudit se nemusíte. Některá místa známe více a jiná méně a právě ta ještě moc „neprofláknutá“ jsou mnohdy docela atraktivní. Znáte například Mosty u Jablunkova, které leží v nejvýchodnější části naší vlasti? Městečko je součástí turistické oblasti Těšínské Slezsko a svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout. Zbytečně dlouho neváhejte, naplánujte si termín cesty, sbalte vše potřebné a vydejte se na cestu. V Mostech u Jablunkova vás rádi přivítají.

Celkový pohled na Mosty u Jablunkova.
Celkový pohled na Mosty u Jablunkova.

Na trojmezí tří států

Mosty u Jablunkova leží v Moravskoslezském kraji, okres Frýdek-Místek, a to na jih od Jablunkova. Nachází se zde trojmezí tří států – České republiky, Polska a Slovenska. Zdejší Jablunkovský průsmyk pak odděluje od sebe Moravskoslezské Beskydy a Slovenské Beskydy. Kdysi zde procházela důležitá obchodní stezka a ani není divu, že území spadalo pod správu Těšínské knížecí komory. Původně se zde lidé živili pastevectvím a zemědělstvím. Později tady vznikla pevnost Velká šance, která sloužila k ochraně hranice.

Goralské informační centrum.
Goralské informační centrum.

Goralé vždy byli přátelští

Místní lidé vždy byli a jsou Goralé, kteří mají své nářečí, svou lidovou architekturu. Svébytný folklór, čarokrásnou přírodu a dobré srdce. Goralé vždy byli přátelští ke každému, kdo s dobrým úmyslem přicházel. Mnohé se můžete dovědět v Goralském informačním centru v Mostech u Jablunkova. Do samotného města se dostanete nejen svým autem, ale také vlakem či autobusem. Ani jedna varianta dopravy není nijak složitá a navíc, pokud budete mít zájem, můžete poznávat i nejbližší okolí za polskými a slovenskými hranicemi.

Horská příroda všude kolem

Mosty u Jablunkova obklopují nádherné Beskydy. Tato horská příroda vyloženě láká k toulkám a opravdu by byla věčná škoda toho nevyužít. Teče zde říčka Olešnice, táhne se tudy hřeben Gírové (839 m n. m.) a mohutné pásmo Polomu (vrch Velký Polom, 1 067 m n. m.). Najdete několik přírodních památek a rezervací. Turistické trasy vás zavedou například na Skalku (931 m n. m.), Hrčavu, Bařiny či k hraničnímu přechodu se Slovenskem na Surčinovec. A jen tak mimochodem, u Sanatoria v Jablunkově je zajímavé arboretum.

V zimě jistě využijete vleky a v létě se můžete kolem nich projít.
V zimě jistě využijete vleky a v létě se můžete kolem nich projít.

Historické opevnění Šance

V žádném případě si nenechejte ujít historické opevnění Šance (Velká a Malá šance). Jablunkovské šance jsou typickým příkladem opevnění horského přechodu. Jde o unikátní fortifikační historickou památku. Celý systém byl vybudován na jižní a jihovýchodní hranici Slezska mezi 16. a 19. stoletím. Prakticky se pozůstatky nachází na území všech tří států, tedy České republiky. Slovenska a Polska. Velká šance v Mostech u Jablunkova pak tvořila centrální místo celého opevnění. Čas od času se zde konají historické vojenské akce.

Nádraží v Mostech u Jablunkova.
Nádraží v Mostech u Jablunkova.

V létě i v zimě

Mosty u Jablunkova jsou atraktivní jak v létě, tak v zimě. Kromě turistických stezek, zde není nouze ani o cyklistické trasy, můžete se dále projet na bobové dráze, vyzkoušet si aquazorbing, trampolíny či se s dětmi vydat do zábavního parku. Zimní radovánky pak jistí Ski areál Mosty u Jablunkova, a to se vším všudy. Můžete tady prožít jak víkend, tak celou dovolenou. S místními zvyky a tradicemi vás seznámí v budově starého fojtství či na akcích jako jsou Dny s řemeslem. Pochopitelně lze ochutnat i místní gastronomické lahůdky. Mosty u Jablunkova jsou prostě pro všechny a klidně sebou vezměte i psího člena rodiny.


Podobné články