Jít do lesa a vůbec do přírody, je vždy obohacující. Člověk prakticky nikdy zklamán, spíše naopak. Mnohdy máme takové příležitosti i tam, kde bychom je ani na první pohled nečekali. Takovým typickým příkladem je bezesporu Gránické údolí ve Znojmě. Vlastně je to součást města a přesto si zde parádně odpočinete a naberete novou energii do žil. Pojďme se tedy společně na Gránické údolí podívat.

Možností k toulkám je několik.
Možností k toulkám je několik.

Kousek od centra města

Jak už bylo řečeno, Gránické údolí najdete ve Znojmě. Není třeba složitě po něm pátrat, leží kousek od historického centra města. Čeká na vás lesopark s nádherným kaňonem a dalšími atraktivitami. Berte sebou na výpravu v pohodě celou rodinu a klidně i s pejskem. Tahle část jihomoravského Znojma se vám bude líbit okamžitě. Tak směle do toho.

Něčemu se i přiučíte.
Něčemu se i přiučíte.

Ochranná zóna národního parku

Gránické údolí spadá do ochranné zóny Národního parku Podyjí a do ochranné zóny městské památkové rezervace. Kromě jiných živočichů zde žije chráněný mlok skvrnitý. Když budete mít štěstí, můžete ho případně spatřit. V Gránickém údolí máte šanci vystoupat na vyhlídková místa, vidět kamenné zídky a procházet se krásnými pěšinami nebo tunelem vytesaným ve skále. Prostě pohoda ve všech možných podobách.

Stezka podél Gránického potoka.
Stezka podél Gránického potoka.

Historické turistické trasy

Celé Gránické údolí je protkáno historickými turistickými trasami – celkem na vás čeká jedenáct cest. Můžete se například projít historickými cestami Okrašlovacího spolku, Za poznáním dějin Hradiště, Velkým gránickým okruhem nebo Jižními cestami nad Dyjí. Pozoruhodná je Naučná stezka S mlokem Gránickým údolím. Ta navazuje na historické centrum. U stezky je rovněž zastávka turistického vláčku. Délka naučné stezky je pouhých 2,4 km a má 7 informačních tabulí.

Příjemné místo k posezení.
Příjemné místo k posezení.

Ochutnejte víno

Znojmo patří k vyhlášeným centrům vína celé jižní Moravy. Když už tedy budete ve Znojmě, tak neváhejte a nějaké to dobré víno ochutnejte. Případně si i odvezte lahvinku (lahvinky) sebou domů. Město leží na levém břehu řeky Dyje, takže další možnost poznávat hezká zákoutí a pouhých 8 kilometrů odtud je Rakousko. Tedy opět šance na další výpravy. O Znojmě samotném si však povíme někdy jindy.


Podobné články