Do hor lidé vyrážejí obyčejně rádi a často. Je vcelku běžné, že každý má nějaké „své“ oblíbené hory a s nimi i místa, na která se rád vrací. Některá jsou vyloženě srdcovou záležitostí a jiná se prostě vymykají zažitým poznáním. Tančírna v Račím údolí Rychlebských hor spadá přesně do té druhé možnosti. Znáte tohle místo nebo jste o něm aspoň slyšeli či četli? V každém případě stojí za poznání a třeba si ho oblíbíte natolik, že ho zařadíte mezi své TOP cestovatelské cíle. Prostě a jasně, zkuste se sem vypravit.

Tančírna krátce po rekonstrukci v roce 2015.
Tančírna krátce po rekonstrukci v roce 2015.

Perla Rychlebských hor

Tančírna v Račím údolí se nachází nedaleko Javorníku, okres Jeseník, v Olomouckém kraji. Místo je nedaleko hranic s Polskem a najdete zde krásnou secesní restauraci s tanečním sálem. Zkrátka a dobře, je to Tančírna (kdysi známá pod názvem Georgshalle), které se také přezdívá Perla Rychlebských hor či Srdce Rychlebských hor. Objekt patří zdejší obci Bernartice a je k dispozici všem příchozím. Mimochodem, Tančírna je velmi fotogenická, tak mějte sebou foťák nebo aspoň mobil.

Průčelí je opravdu skvostné.
Průčelí je opravdu skvostné.

Díky panu biskupovi

Račí údolí získalo svou Tančírnu díky vratislavskému biskupovi kardinálu Georgu von Koppovi, který výstavbu inicioval. Objekt byl postaven v letech 1906 až 1907 na místě někdejší pily. Zároveň byl kolem vytvořen i park. Poslední rozsáhlá rekonstrukce proběhla díky obci Bernartice mezi roky 2014 až 2015 a znovuotevřena byla Tančírna 24. července 2015. Dnes je zde zázemí pro turisty a cykloturisty, místnost s propagačními materiály, interaktivní expozice o Rychlebských horách a historii Tančírny. Posedět můžete v kavárně a rovněž se zde pořádají občas kulturní akce.

Veranda Tančírny.
Veranda Tančírny.

Pod Čertovými kazatelnami

Tančírna v Račím údolí vždy patřila k oblíbeným výletním cílům obyvatel Javorníku a dalších okolních obcí. Stojí přímo pod Čertovými kazatelnami, kde je parádní vyhlídka do celého kraje této části Rychlebských hor. Jedna z možných cest je následující: Javorník – Jánský vrch – Čertovy kazatelny – zřícenina hradu Rychleby – Račí údolí. Další varianta: Nové Vilémovice – Červený důl – Račí údolí. Klidně se sem vypravte i s dětmi a pokud budete mít rovněž svého psího kamaráda, tak nevadí.

Celé nejbližší okolí je krásné.
Celé nejbližší okolí je krásné.

Přírodní rezervace Račí údolí

Račí údolí, ve kterém se Tančírna nachází, je oficiálně přírodní rezervací, a to od roku 1998. Najdete tady úzké údolí se skalními výchozy. Určitě si zajděte na vyhlídku Čertovy kazatelny a za poznání stojí rovněž například již zmíněná zřícenina hradu Rychleby. V Račím údolí pobývá třeba čáp černý nebo výr velký. Pokud budete mít štěstí, třeba někoho z nich zahlédnete. To se ovšem pozná až na místě. Samozřejmě vám pak nic nebrání vyrazit do nedalekého Javorníku. To už je plně na vás.


Podobné články