Léto volá po osvěžení, relaxu a pohody u vody. Na výběr máte z bazénů, rybníků, aquaparků, ale také vodních nádrží. Na dvě takové se dnes podíváme v dnešním článku. Věřte, že si z nich vybere opravdu každý.

Přinášíme vám článek ve spolupráci s InterBohemia a věříme, že se vám bude líbit.

Víte, kde je Východočeské moře?

Obce Skalice nedaleko Náchoda (13 km) a Hradce Králové (30 km) je již od roku 1972 ideálním místem pro letní vodní sporty. Na své si zde přijdou rodiny s dětmi i jedinci milující vodní sporty

Zajímavé je, že neleží na řece, ale napájí ho řeka Úpa, která se vlévá do Metuje. To znamená, že se nachází na soutoku dvou řek. Proč právě název Rozkoš? Před jeho vybudováním zde byl stejnojmenný potůček, který zanikl zakrytím nádrží. 

Vodní nádrž Rozkoš má i kemp na břehu.
Vodní nádrž Rozkoš má i kemp na břehu.

Myšlenka na výstavbu nádrže poprvé zazněla za první republiky. Jejím účelem bylo zabránit povodním a ničení okolní přírody. Práce byly zahájeny v roce 1966 a dokončeny o šest let později.

Můžete zde pozorovat mnoho ryb, ptáků a obojživelníků. Mezi ptáky patří dva druhy racků, kormoráni, volavky a kachny. 

Co kvalita vody? Podívejte se na webové stránky krajské hygienické stanice. Poslední čtyři roky si Nádrž vedla velmi dobře, což oceníte zejména v případě, že máte děti. K dispozici jsou také různé možnosti ubytování. Vynechejte kempování a vyberte si pěknou chatu v Královéhradeckém kraji.

Rozkoš má bohatou přírodu v blízkém okolí.
Rozkoš má bohatou přírodu v blízkém okolí.

Odpoledne u vody, večer u sklenky vína

Na jižní Moravě se nacházejí tři skutečně nádherné vodní nádrže. Novomlýnská, Mušovská a Věstonická nádrž o rozloze 3 232 ha tvoří Nové Mlýny. Vznik nádrží byl ryze praktický – zabránit znehodnocení úrody způsobených každoročními záplavami.

V pozadí je výhled na Pálavu.
V pozadí je výhled na Pálavu.

Novomlýnská slouží k rekreaci, rybolovu a zavlažování. Věstonická, která je přírodní rezervací, je plná hnízdících ptáků. Horní Mušovská nádrž je pak využívána hlavně návštěvníky, kteří mají rádi vodní sporty a koupání.

Nové Mlýny nabízejí spoustu možností k relaxu i sportování.
Nové Mlýny nabízejí spoustu možností k relaxu i sportování.

Okolní příroda je velmi krásná a dokonce zde zimují severské husy a mořští orli. Pokud to nevíte, je zde CHKO Pálava a je domovem mnoha zajímavých živočichů a rostlin. Nezapomeňte navštívit Dívčí hrady – Nové Mlýny jsou ideální pro milovníky cyklistiky, běhu, pěší turistiky a vodních sportů, jako je windsurfing. Nezbytnou součástí je také večerní posezení u dobrého pálavského vína.

Výhled na Nové Mlýny ze silnice E461 vedoucí přímo skrz nádrž.
Výhled na Nové Mlýny ze silnice E461 vedoucí přímo skrz nádrž.


Similar Posts