Rádi se touláte a poznáváte neznámá či méně známá místa? Pokud k tomu všemu je jen na skok do vyloženě oblíbených destinací, pak to může být velmi zajímavé pro širokou škálu cestovatelů. Dokonce i pro rodiny s dětmi. Za něčím podobným se můžete vypravit do Plzeňského kraje, a to na samé předhůří Šumavy. Prožít zde lze více než víkend. Stále totiž budete mít co poznávat.

Centrum dění Sušice

Znáte město Sušice? Minimálně jste o něm určitě aspoň slyšeli. Patrně nejvíce se Sušice proslavila svou výrobou zápalek. To však nyní není až tak důležité. Nás zajímá, proč se sem vůbec vydat a kam se podívat v této části České republiky. Vězte, že Sušice je opravdu dobrý cíl, a to nejen pro pěší turisty.

Sušice je obklopena samou přírodou.
Sušice je obklopena samou přírodou.

Síť pěších stezek

Sušická pavučina. Je vám tento pojem povědomý? Možná vůbec netušíte o co se jedná. Tak tedy, Sušická pavučina je název pro síť pěších stezek a hippostezek (jízda na koni) v nejbližším okolí Sušice. Celkově se jedná o zhruba 20 km tras, které vás provedou nejkrásnějšími a nejzajímavějšími místy této části předhůří Šumavy. A klidně na cesty vezměte i svého psího parťáka.

Hory, řeka, město

Čtyři cesty vedou na okolní vrcholy, a to konkrétně na Stráž, Svatobor, Kalovy a Žižkův vrch. Pátá cesta vám ukáže údolí řeky Otavy a dva okruhy jdou dokonce přímo centrem města Sušice. Jak vidíte, dost příležitostí si vybrat nebo postupně poznávat jednu trasu po druhé. Rozhodnutí je jen a jen vás. Všechny stezky se věnují památkám, přírodě či místním zajímavostem.

Sušice - Brána Šumavy.
Sušice – Brána Šumavy.

Unikátní křížová cesta

Zvláště je vhodné upozornit na stezku vedoucí k vrcholu Stráže. Tady se nachází unikátní kovaná křížová cesta. Kované, umělecky zpracované, výjevy jsou vhodně umístěné na skalách a dokonale zapadají do místní přírody. Křížovou cestu v tomto pojetí jen tak někde nespatříte.

První dáma Šumavy

Sušice leží zhruba 25 km jihovýchodně od Klatov. Městu se přezdívá První dáma Šumavy nebo také Brána Šumavy. Protéká zde řeka Otava (kdysi se na ni těžilo zlato). Historické centrum tvoří městskou památkovou zónu. Není divu, je slušně zachovalé a navíc, první písemná zmínka o Sušici pochází z roku 1233. Mimo jiné zde můžete navštívit Muzeum Šumavy.

Centrum Sušice s radnicí.
Centrum Sušice s radnicí.

Podobné články