Fascinují vás skalní útvary, pohybujete se rádi v takovém přírodním prostředí? Bodejť by taky ne, že? Do skal vyráželi lidé snad od nepaměti a obecně tak mnohdy činí dodnes. Česká republika je na takové příležitosti dosti bohatá a každý si tedy může najít přesně to, co ho zajímá. Jednou z takových možností jsou Příhrazské skály. Věřte tomu, že nebudete litovat času a námahy, když se sem vypravíte. Tak už na nic nečekejte a začněte plánovat.

Vzhůru do přírodní rezervace

Příhrazské skály mají statut přírodní rezervace od roku 1999. Rozkládají se na ploše téměř 520 hektarů, a to v nadmořské výšce od 239 do 463 metrů. Příhrazské skály najdete ve Středočeském kraji u vesničky Příhrazy v okrese Mladá Boleslav. Leží na východní straně od Mnichova Hradiště. Určitě nebudete mít žádný problém tuto přírodní rezervaci najít ať už zvolíte jakýkoliv dopravní prostředek.

Komplex skalních měst

Přírodní rezervace Příhrazské skály tvoří prakticky komplex skalních měst. Dominantou je skalní útvar Kobylí hlava. Nejvyšším vrcholem je ovšem Mužský (463 m n. m.). Skalní města Příhrazských skal čítají na 178 věží. Uvidíte skalní brány, oblouky, jeskyně. Velmi atraktivní je rozsedlina Studený průchod. Tady se prostě můžete toulat jak je vám libo (tedy skoro) a stále budete mít co obdivovat.

Zastavte se i u modlitebny

Příhrazské skály nepředstavují „pouze“ skalní útvary. Najdete zde i jiné zajímavosti. Tou největší patrně je ve skále vytesaná modlitebna Hynšta. Udělejte si tady malou přestávku a prohlédněte si toto umělecké dílo. V okolí pak najdete zbytky hrádku ze 13. století. Z dalších lákadel můžeme jmenovat například kaňonovitá údolí Krtola a Vlčí důl. Určitě pak nezapomeňte na ostrůvek stepní vegetace na skalní plošině Hrada.

Horolezci si užijí dosyta

Možná to ani nevíte (i když zasvěcení jistě dobře ví), ale Příhrazské skály jsou také významnou horolezeckou lokalitou. Pakliže holdujete tomuto sportovnímu odvětví, tak si nezapomeňte patřičnou výbavu a zkuste si vylézt nějakou tu lezeckou trasu. Šance zde jsou. A jen tak mimochodem, v sousedství Příhrazských skal leží známé Drábské světničky, pak i zřícenina hradu Valečov nebo hrad Kost.

Relaxaci najdete v obci Příhrazy

Nejčastějším výchozím bodem do Příhrazských skal bývá vesnička Příhrazy. Je to naprosto logické, vždyť leží přímo u přírodní rezervace. Po výpravě ve skalním komplexu se sem můžete vrátit a dokonale si odpočinout. Příhrazy mají svůj rekreační areál, kde najdete vše pro dokonalé osvěžení jak těla, tak ducha.


Podobné články