Jsou místa, která si tak nějak automaticky všichni spojíte s nějakou událostí či s někým významným. Ovšem, není už zdaleka pravidlem, že takové místo navštívíte osobně. Často je to škoda neboť se tak vlastně zbytečně připravíte o neobyčejná poznání a zážitky. Typickým příkladem je Hronov. Kdo z vás tam již byl (pokud tedy v Hronově nežijete)? Můžete si být stoprocentně jisti, že v Hronově toho poznáte mnohem víc, než jen známý divadelní festival. Neváhejte a zapište si tohle město do svého itineráře ať víte, kam si naplánovat příští cestu.
Všude samé kopce
Hronov najdete v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji, a to v blízkosti hranic s Polskem. První písemná zmínka pochází z roku 1359. Městem protéká řeka Metuje do níž se na území Hronova vlévá Zbečnický potok a potok Dřevíč. Prakticky celé okolí tvoří různé kopce a kopečky. Město leží v Hronovské kotlině na rozhraní Broumovské vrchoviny a Podorlické pahorkatiny. Na východě Hronova je majestátní stolová hora Bor (915 m n. m.), na horizontu můžete obdivovat masiv Vrchmezí (1 084 m n. m.) v Orlických horách a na pravém břehu Metuje se rozkládá Černokostelecká pahorkatina. K tomu si ještě připočtěte, že v těsném sousedství města je CHKO Broumovsko.
Alois Jirásek, nejslavnější rodák
Patrně každý ze školy ví, kde se narodil spisovatel Alois Jirásek. Ano, bylo to právě v Hronově. Bezkonkurenčně se jedná o nejslavnějšího místního rodáka. Tomu odpovídá mnoho turisticky zajímavých míst. Navštívit můžete Jiráskův rodný dům či jeho letní sídlo, kde se setkal s prezidentem T. G. Masarykem. Na památku této události zde najdete pomník. V Orlických horách pak nepochybně rádi projdete Jiráskovu cestu, značenou trasu po hřebeni hor, která vznikla již v 19. století. Největší událostí, již léta spojenou s Aloisem Jiráskem a Hronovem, pak je pochopitelně divadelní festival Jiráskův Hronov.
Poznávejte město dále
V Hronově si můžete prohlédnout farní kostel Všech svatých, Muzeum Aloise Jiráska nebo navštívit Jiráskovo divadlo. Obecně je pak Hronov historickým městem, takže tomu odpovídá i samotné centrum. Pěknou procházku si udělejte například ke Skalákově studánce v nedaleké obci Zbečník nebo k rozhledně Na Signálu. Tato rozhledna je na vrcholu Signál (501 m n. m.) a vyhlídková plošina je ve výšce 25 metrů. Z centra Hronova vás pak značená cesta dovede k objektům někdejšího vojenského opevnění, a to k pěchotním srubům T-S 5 U Křížku a T-S 19 Turov.
Ochutnejte zdejší prameny
Hronov má ještě jednu velkou zajímavost. Někomu se líbí, někomu ne, někdo si rád dopřeje a jiný ani omylem. Tak už to někdy bývá. O čem je vlastně řeč? No přece o hronovských pramenech. Právě v Hronově vyvěrají léčivé prameny Hronovka a Regnerka. Jedná se o sirné prameny, takže je provází charakteristický zápach. Tyto vody jsou však lidskému organismu prospěšné a nebojte se ochutnat.
Festival Jiráskův Hronov
O Jiráskově Hronově již byla krátce řeč. Ovšem, byla by škoda si neříct k tomuto fenoménu ještě něco víc. Festival Jiráskův Hronov je přehlídkou a soutěží amatérských divadelních souborů. Jde o tradiční akci ochotníků na té nejvyšší úrovni. Akce se poprvé konala v roce 1931, a to dokonce i během nacistické okupace. Jiráskův Hronov je nejstarší přehlídkou ochotnického divadla v Evropě. Kvůli festivalu se do Hronova sjíždějí herci a diváci nejen z celé České republiky, nýbrž i ze zahraničí. Velký kredit má přehlídka i u profesionálních divadelních scén. Tak ať se vám líbí nejen na festivale, ale i v samotném Hronově a okolí.