Říká se, že příroda je mocná čarodějka. Někomu to může připadat jako klišé, ale je to svatá pravda. Zvláště je to patrné tam, kde dlouho téměř nevstoupila lidská noha. O to více pak všechny příchozí překvapí neskutečná nádhera divoké krajiny. Jedna z takových možností se nabízí v bývalém vojenském prostoru na jihu Čech a je to Naučná stezka Olšina. Zdejší stezku si můžete projít i vy, a to s celou rodinou.

Zvládne to každý

Trasa je krátká a tudíž ji zvládnou i děti. Je velmi neobvykle koncipována, a to jí dodává na atraktivnosti. Leží přitom v hojně navštěvované oblasti Jihočeského kraje, takže si sem můžete „odskočit“ během své dovolené nebo jednorázového výletu a klidně můžete mít sebou svého psího parťáka. A abychom dlouho nenapínali, vydáte se do malé vesničky v okrese Český Krumlov. Čeká na vás vskutku zajímavé poznání.

Je tu krásná příroda.
Je tu krásná příroda.

Naučná stezka Olšina

Naučná stezka Olšina, tak se jmenuje ona čarokrásná trasa pro váš výlet. Nachází se u obce Olšina, a to v prostoru, kde ještě před pár lety byl uzavřený vojenský újezd Boletice. Stezka je dlouhá 7 kilometrů a bez přehánění se dá označit jako dřevěná stezka. Provede vás obdivuhodně zachovalou divokou přírodou, kterou hned tak někde nespatříte. Nezapomeňte si vzít fotoaparát, bude se hodit.

Nad vodní hladinou

Větší část Naučné stezky Olšina neprojdete po tradičních lesních cestách, ale nad vodní hladinou. Stezka vede oblastí kde jsou mokřady, rybníky a vůbec je zde k vodě hodně blízko. Zbudované chodníky, plovoucí molo, most inspirovaný bobří hrází. Prakticky ze všech stran krásné výhledy. Jak dlouho se zde zdržíte, je jen na vás. Vyplatí se nespěchat.

V Horní Plané.
V Horní Plané.

Vyhlídky i neobvyklé stavby

Naučná stezka Olšina má na trase zbudované vyhlídky odkud můžete pozorovat to nejzajímavější z okolní krajiny. Uvidíte také neobvyklé stavby jako je budka pro ptáky lidské velikosti nebo ptačí hnízdo. Dřevěné chodníky jsou zhotoveny z dubových fošen na pražcích a dřevěných pilotách. Lokalitu vyčlenila armáda pro veřejnost v roce 2016 a postupně se zde začala budovat současné stezka.

Jeden z nejvýše položených rybníků

Vodní hladina, nad kterou se každý cestovatel projde, patří rybníku Olšina. Jedná se o jeden z nejvýše položených chovných rybníků v České republice a spadá do Ptačí oblasti Boletice. Okolí pak tvoří typická šumavská příroda. Dochované písemnosti zmiňují existenci tohoto rybníka už v 15. století. Někoho možná potěší fakt, že Naučnou stezku Olšina si lze projít i se psem a trasa je otevřená celoročně.

Nedaleko je Lipno.
Nedaleko je Lipno.

Stezka je snadno přístupná

Do obce Olšina můžete dojet snadno vlastním autem. Dostanete se také vlakem z Horní Plané nebo Českého Krumlova. Ti zdatnější mohou vyrazit na kole po cyklostezce z Horní Plané, případně pěšky po červené turistické značce, a to rovněž z Horní Plané. Naučná stezka Olšina je opravdu snadno přístupná pro každého.

Malá vesnička Olšina

Vesnička Olšina je opravdu malá. Trvale zde žije jen pár obyvatel. Olšina je oficiálně součástí města Horní Planá (vzdálená je 5 km) v okrese Český Krumlov. První písemná zmínka pochází z roku 1440. Olšina je však rekreačním zařízením, vždyť v blízkém sousedství leží vodní nádrž Lipno.


Podobné články