Automobily přitahovaly pozornost už od samotného svého vzniku. Je to zcela pochopitelné. Tehdy to byl fenomén, který postupně nahradil kočáry a fiakry a později zase uhranul měnící se vzhled a technické parametry. Ani v současné době tomu není jinak. Muzeum Svět Škodovek potěší jak malé, tak velké návštěvníky a věřte, že je na co se dívat. Prostě se dostanete do automobilového ráje tradiční české značky, ovšem v soukromém vlastnictví.

Svět Škodovek a veteráni patří k sobě.
Svět Škodovek a veteráni patří k sobě.

Malý kousek od Benešova

Muzeum Svět Škodovek najdete v obci Mrač ve Středočeském kraji. Mrač leží mezi městy Čerčany a Poříčí nad Sázavou, zhruba pět kilometrů od Benešova. Tohle muzeum patří k vůbec nejmladším v České republice. Otevřeno bylo pro veřejnost teprve v roce 2021. I přes tak krátkou dobu, si už Muzeum Svět Škodovek získalo své příznivce a dobré renomé mezi automobilovými laiky i odborníky.

Jedna z největších sbírek vozů Škoda

Celé Muzeum Svět Škodovek představuje jednu z největších soukromých sbírek vozů značky Škoda. A dokonce je zde největší ucelená sbírka sportovních škodovek na světě. Muzeum má plochu 1 400 metrů čtverečních, na které je jak stálá expozice, tak i krátkodobé výstavy. Díky tomu vlastně můžete vždy vidět něco jiného. Neváhejte tedy a dopřejte si malý výlet vhodný pro celou rodinu.

Škodovácká historie je pestrá.
Škodovácká historie je pestrá.

Expozice je tématicky rozdělená

Stálá expozice je rozdělená do několika tématických sektorů. Jedná se o kategorie Závodní a okruhové speciály, Prototypy, Užitkové vozy, Výrobní program Škoda, Učebna autoškoly. Spatřit lze rovněž vládní limuzíny. A na co se to vlastně můžete těšit? Jen namátkou. Škoda 110 L Rally, Škoda 130 RS, Škoda 1202 pohřební, Škoda 990 Favorit, Škoda 720 Combi, Škoda 1101 Tudor, Škoda Popular Sport Kupé.

Vše díky nadšencům Pavlovi a Tomášovi

Muzeum Svět Škodovek vzniklo díky obrovskému nadšení kamarádů Pavla a Tomáše. Jejich koníček se totiž doslova proměnil v koně, což se projevilo tím, že postupně nashromáždili okolo stovky automobilů Škoda. Takové množství si nechtěli nechat jen pro vlastní potěšení a rozhodli se zřídit muzeum. Dnes je tedy sbírka přístupná veřejnosti, tedy každému zájemci. Stačí se vypravit do středních Čech.

V téhle obci najdete muzeum.
V téhle obci najdete muzeum.

Muzeum má nejen automobily

Tohle automobilové muzeum sídlí v prostorách bývalého továrního areálu Jawa. Zdejší vozy jsou v různých stavech, a to od nálezových až po zrekonstruované. Muzeum Svět Škodovek však nabízí i něco víc, než „jen“ auta. Objekt je vybaven posezením s dětským koutkem, konferenční místností, obchodem a bezbariérovým přístupem. Myšleno je prakticky na všechno a na všechny. Tak hurá na prima výlet s krásným zážitkem.


Podobné články