Máte rádi borůvky? No, že se vůbec ptám. Drtivá většina z vás odpoví, že ano a nejen borůvky samotné, nýbrž i mnohá další jídla s borůvkami spojená. Zkrátka dobře, borůvky patří k velmi oblíbeným. A znáte Borovany? Tohle městečko na jihu Čech je s borůvkami úzce spojeno a ne nadarmo se mu také přezdívá Borůvkovany. Je totiž vyhlášeným místem každoročních borůvkových oslav a navíc, zde můžete vidět a zažít další cestovatelské zajímavosti. Nuž tedy, vzhůru do Borovan.

Borůvky jsou skvělé stokrát jinak.
Borůvky jsou skvělé stokrát jinak.

Borůvkový ráj jihu

Borovany najdete na spojnici měst České Budějovice a Nové Hrady v Jihočeském kraji. Leží pouhých 8 kilometrů od Trhových Svin v nadmořské výšce 522 metrů. Jde prakticky o borůvkový ráj, a to nejen proto, že v okolních lesích roste borůvek dost a dost. Především je to proto, že každý rok v červenci se zde koná vyhlášené Borůvkobraní, jejíž první ročník proběhl v roce 2006. Dnes se zde sjíždějí lidé jak z okolí, tak i z daleka, aby si užili gastronomickou slavnost jak se patří.

Borůvkobraní je vskutku rozmanité

Samotné Borůvkobraní je sice hlavně o gastronomii, ale je přitom velmi rozmanité a prakticky každý si přijde na své. Slavnost probíhá v areálu bývalého augustiniánského kláštera. V nabídce nechybí takové speciality jako borůvkové kynuté knedlíky, borůvkové džemy, lívance, borůvkový likér, borůvkové víno či pivo, borůvkové perníky i zelňáky a mnohé další. K tomu si užijete i pestrý kulturní program spojený s jarmarkem, jenž je neodmyslitelnou součástí Borůvkobraní.

S borůvkovou příchutí se mlsá.
S borůvkovou příchutí se mlsá.

Borůvková zahrada s čítárnou

Borůvkovou zahradu s čítárnou najdete rovněž v areálu zmíněného někdejšího kláštera. Zároveň s ní i lapidárium s originály soch z pašijové cesty v Římově. Borůvková zahrada byla založena v roce 2012. Najdete zde sbírku osmi odrůd kanadských borůvek a také se můžete dovědět, jak takové borůvky pěstovat u sebe na zahradě. V čítárně si pak můžete posedět například s kávou a začíst se do nějaké publikaci z místní nabídky. Prostě, udělat si klidnou chvilku.

Poznejte okolí v sedla kola

Nejbližší okolí Borovan můžete dobře poznat díky cyklistickému okruhu. Uvidíte tak nejen bývalý klášter a náměstí v Borovanech, ale i Park exotických zvířat ve Dvorci, Půdu plnou pohádek v Borovanském mlýně a rodiště Jana Žižky z Trocnova. Celá trasa měří 26 kilometrů a je vhodná i pro děti. Trocnov je vskutku nedaleko. Tady spatříte Památník Jana Žižky (socha + Žižkův kámen) a rovněž základy dvou středověkých dvorců.

Pohled na Borovany.
Pohled na Borovany.

Projděte si Borovany po svých

Kdo nechce na kolo, může jít třeba pěšky. V Borovanech si prohlédnete kostel Nanebevzetí Panny Marie s farou, kamenný most přes řeku Stropnici či kamenný pranýř. Vydat na výlet se můžete do Národní přírodní rezervace Brouskův mlýn, do evropsky významné lokality Stropnice nebo na přírodní památku Žemlička. Je pouze na vás, jak se svým časem naložíte.


Podobné články