Káva patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším nápojům vůbec. Pije ji mnoho lidí a snad na každé návštěvě vám ji hostitel nabídne. Káva se dá připravit na několik způsobů a je na člověku, aby dal průchod té variantě, která mu chutná. Věděli jste, že existuje Muzeum kávy? Ano, je tomu skutečně tak. Ještě více pak je zajímavé, že toto muzeum najdete v kraji vína. Inu, proč by ne, vinaři také mohou mít rádi kávu.

CAFÉ FARA v Klentnici.
CAFÉ FARA v Klentnici.

Vítejte na jižní Moravě

Muzeum kávy se nalézá v Jihomoravském kraji, a to v obci Klentnice v okrese Břeclav. Pouhé čtyři kilometry severně od Mikulova. Právě v Klentnici je vyhlášená kavárna Café Fara a k ní přináleží ono Muzeum kávy. Čistě logické spojení a navíc, majitelé kavárny tak dali průchod své další zálibě – sběratelství. Tedy, aspoň co se týče všeho spojeného s kávou. Cítíte už tu vůni čerstvě uvařené kávy?.

Několik set exponátů

Muzeum kávy v Klentnici čítá zhruba 500 exponátů. Uvidíte různé kávové stroje, pražičky či mlýnky na kávu. Jedná se o jednu z největších sbírek svého druhu v Evropě. Velmi zajímavý je vzácný sloupový měděný kávovar Paris Expres z roku 1930. Mimořádný je rovněž stroj na dřevěné uhlí La San Marco nebo kávovar na plyn La Paloni. Unikátem pak je sloupový stroj Arom se zásobníkem na hotovou kávu.

Dejte si dobrou kávu.
Dejte si dobrou kávu.

Láska ke kávě a k Pálavě

Sami kavárníci a provozovatelé Muzea kávy říkají, že muzejní expozice vznikla díky jejich lásce ke kávě a k Pálavě. Prostě, vinaři si rovněž rádi dají voňavou kávu. Zde se však chutě smísily s velkým koníčkem. Vesnička leží v Mikulovské vinařské podoblasti, takže víno je zde vlastně na denním pořádku. A pár letu už i káva. Sami si vyberte, čemu dáte přednost. Snad úplně nejlepší varianta je, oba nápoje vhodně skloubit.

V budově bývalé fary

Kavárna Café Fara a Muzeum kávy jsou umístěny v budově bývalé místní fary. Kromě toho zde najdete rovněž vinný sklep a farní lázně – bazén, saunu, masáže. Nechybí výborná kuchyně a můžete se tady rovněž ubytovat. Sami si zvolíte, zda přijedete jen na krátko nebo v Klentnici pobudete pár dní. Okolní Pálava je nádherný kraj jižní Moravy.

Klentnice je vážně krásná víska.
Klentnice je vážně krásná víska.

Seznamte se s celou Klentnicí

Obec Klentnice je vyloženě vinařskou vesničkou. První písemná zmínka pochází z roku 1322. Prohlédnout si můžete kostel svatého Jiří, zříceninu hradu Sirotčí Hrádek, přírodní památky Kočičí skála a Kočičí kámen nebo si projít Národní přírodní rezervaci Růžový vrch. Jak vidíte, je stále co objevovat. Tak si dejte skvělou kávu, pak nějaký ten výlet a večer pěkně v klidu skleničku zdejšího vína.


Podobné články