Máte rádi auta? Zajímá vás automobilismus jako takový nebo jste vášnivý řidič? Ať už odpovíte jakkoli, pravdou zůstává, že automobily přitahují pozornost už od svého samotného vzniku, a to prakticky všechny. Česká republika má bohatou automobilovou historii a je na co navazovat. Udělejte si výlet s tímto fenoménem spojený. Muzeum nákladních automobilů Tatra bude tou nejlepší volbou a na své si přijde celá rodina. Litovat v žádném případě nebudete.

Mezi nákladními vozy nechybí ani speciály.
Mezi nákladními vozy nechybí ani speciály.

Kopřivnice, město autům zaslíbené

Kopřivnice v Moravskoslezském kraji je město doslova zaslíbené autům. První vozy zde začaly vznikat už na konci 19. století a dodnes tady působí známá automobilka TATRA. Muzeum zde měli už hodně dlouho, ale v listopadu 2021 došlo ke změně. Navštívit tak můžete nové Muzeum nákladních automobilů Tatra (v budově bývalé slévárny Tatra) a rovněž původní Technické muzeum Tatra. V tom prvně jmenovaném uvidíte nákladní vozy a v tom druhém osobní auta z produkce zdejší Tatry. Tak vzhůru za poznáváním.

Vůz v němž cestovali Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.
Vůz v němž cestovali Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.

Kopřivnické osobní vozy měly dobrou pověst

Technické muzeum Tatra vám ukáže sbírku osobních automobilů z produkce Tatry. Možná se budete divit, co všechno v Kopřivnici uměli. Uvidíte nádherný historický vůz Präsident, aerodynamické limuzíny, např. T77a, T87 či T 600 Tatraplan, limuzíny s vodou chlazenými motory T17 či T70. Dále pak sportovní automobily Tatraplan Sport T 602, Formule T 607-2. Nechybí ani reprezentační limuzíny jako T 613 a T 700.

Tak tenhle unikát byl první.
Tak tenhle unikát byl první.

Nákladní vozy znají po celém světě

V Kopřivnici už léta letoucí vyrábějí „pouze“ nákladní vozy. Slovo „pouze“ je v uvozovkách záměrně, protože tyto automobily zná doslova celý svět a patří ke špičce. Nově je jim věnována samostatná expozice v Muzeu nákladních automobilů Tatra. Uvidíte auta od konce 19. století až po současnost. Vedle běžné produkce jsou zde i vojenské vozy, sportovní speciály či závodní kamiony. Máte možnost se seznámit např. se závodním kamionem Karla Lopraise (jel s ním Rallye Paříž – Dakar), s kamionem, který jel cestu kolem světa či s dodávkami cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

Pro potěchu oka motoristy.
Pro potěchu oka motoristy.

Nabídka muzeí nekončí automobily

Nabídka obou kopřivnických muzeí nekončí hotovými automobily. Seznámit se lze rovněž s legendárními konstruktéry Tatry, jako byl třeba Hans Ledwinka, s nejlepšími závodními jezdci nebo s konstrukcemi stavby automobilu – tatrovácká koncepce podvozku. A jako takovou třešničku na dortu shlédnete legendární železniční motorový vůz M290 čili Slovenskou strelu, dnes národní kulturní památku.

Současná produkce Tatry.
Současná produkce Tatry.

Na své si přijdou děti i dospělí

Je jasné, že v Kopřivnici se nikdo nudit nemusí. Ať už navštívíte Muzeum nákladních automobilů Tatra nebo Technické muzeum Tatra (případně obojí), máte se na co těšit. V Kopřivnici je vše blízko, nemusíte nic složitě hledat. Doslova a do písmene si užijí jak malí, tak velcí. Odvézt si lze i nějaký ten suvenýr či vlastnoručně pořízené fotografie. Tak hodně zážitků mezi kopřivnickými automobily.


Podobné články