Řeka Opava je splavná téměř po celý rok a přesto je vodáky tak trochu opomíjená. Dá se říci, že je ve stínu mnohem populárnější a oblíbenější řeky Moravice. Možná to bude tím, že obě řeky tečou úplně odlišnou krajinou. Ať už je tomu tak či onak, kdo se vydá sjet aspoň část Opavy, nemusí vůbec litovat. Ostatně u jejích břehů je několik loděnic, takže místní milovníci vodních sportů na ni v žádném případě nezapomínají.

Řeka Opava u Městských sadů v Opavě.
Řeka Opava u Městských sadů v Opavě.

Soutok tří řek

Soutok tří říček tvoří konečnou podobu řeky Opavy. Černá Opava (délka toku 17,9 kilometru) pramení na západním úbočí Orlíku v Jeseníkách (1203 m n. m.), Střední Opava (délka toku 12,4 kilometru) pramení také na západním úbočí, ale Sokola (1186 m n. m.) a Bílá Opava (délka toku 13,2 kilometru) pramení na jižním úbočí nejvyšší jesenické hory Pradědu (1492 m n. m.). Na západě Vrbna pod Pradědem je soutok Střední a Bílé Opavy a od tohoto místa už řeka teče pod jednotným názvem Opava. Černá Opava se vlévá u severovýchodní části Vrbna. Celková délka Opavy je 111,4 kilometru.

Vojenský splav a vodácký areál na řece Opavě ve stejnojmenném městě.
Vojenský splav a vodácký areál na řece Opavě ve stejnojmenném městě.

Kaňon Bílé Opavy

Velmi známá je Bílá Opava, a to díky svým úchvatným vodopádem a divokým kaňonem nalézajících se mezi turistickou chatou Barborka a Karlovou Studánkou v Jeseníkách. Tok řeky Opavy vede od Vrbna pod Pradědem jihovýchodním směrem k obci Nové Heřminovy, pak se stáčí na severovýchod ke Krnovu a opět na jihovýchod, kde protéká městem Opava až k Ostravě, tam ústí do řeky Odry (Opava je největším přítokem Odry na území severní Moravy). Mezi městy Krnov a Opava tvoří řeka hranici s Polskem. Největšími přítoky jsou zde řeky Opavice, Hvozdnice a Moravice.

Kanoisté i vodní skauti

Jak už bylo řečeno, má Opava dostatek vody téměř po celý rok a lze ji tedy vodácky využívat. Na Opavsku je hned několik loděnic, a to v Opavě, Kravařích a Děhylově. Svůj praktický výcvik a trénink tady mají oddíly kanoistů a vodních skautů. V Opavě u splavu v Městských sadech je vybudován vodácký kanál, který slouží jak k tréninku, tak ke kanoistickým soutěžím. Velmi oblíbené jsou na řece Opavě recesistické akce tzv. neckyády, zvláště v malých obcích a městských částech slezské metropole Opavy.

Bílá Opava mezi Karlovou Studánkou a Pradědem v Jeseníkách.
Bílá Opava mezi Karlovou Studánkou a Pradědem v Jeseníkách.

Až do Děhylova

Plout po Opavě se dá od Krnova či Skrochovic přes celou Opavu a Kravaře až do Děhylova. Okolí tvoří většinou městská a civilizační krajina, od Kravař k Děhylovu pak jde o celkem hezkou a tichou přírodu. Mimo jiné se končí v přírodní rezervaci Štěpán, což je blízká soustava několika rybníků. Samotný sjezd není nijak náročný, i když i tady se dá samozřejmě udělat. Na vodu mohou zájemci vyrazit prakticky se všemi typy lodí, ať už jde o kanoe, kajaky nebo třeba rafty. V žádném případě však nelze řeku podceňovat. Většinou není její tok velký, ale při jarním tání či velkých deštích se často vylije z koryta a síla proudu je dosti vysoká. Při povodních v roce 1997 zaplavila Opava téměř půlku stejnojmenného města, zničila několik mostů a byly i oběti na životech.

Černá Opava u Rejvízu v Jeseníkách.
Černá Opava u Rejvízu v Jeseníkách.

Užijí si i rybáři

O řece Opavě by mohli vyprávět i rybáři, a to jistě jen v dobrém slova smyslu. Voda je bohatá na kapry, pstruhy, štiky, střevle, cejny, okouny, úhoře a další ryby. Vidět nějakého vyznavače Petrova zdaru tiše sedět nebo stát na břehu u svých nahozených prutů můžete vlastně každý den. Ve městě Opavě pak podél břehu vede cyklistická stezka, která je hojně využívána i sportovci na in-line bruslích a pěšími. Jednoduše se tak dá bezpečně a v příjemném prostředí dostat z jednoho konce města na druhý.


Podobné články