Máte rádi přehrady? Jedna starobylá nese roztomilý název Kamenička a najdete ji na severozápadě Čech blízko Chomutova. Maličká (pouhých 6 hektarů), ale neméně zajímavá přehrada se nachází v podhůří Krušných hor. Vodní nádrž Kamenička je přes 100 let stará technická památka, jejíž hráz by si leckdo mohl splést s vysokými hradbami středověkého hradu. Uprostřed hráze je přitom odběrná věž, kterou byste snadno zaměnili za zakletou věž, kde byste budili spící princeznu. Hráz je zděná s délkou 153 metrů a výškou 32,85 metrů. Plánujete-li vícedenní trek nebo jen zábavu na jedno odpoledne, tohle místo stojí za návštěvu.

Vodní nádrž Kamenička vypadá jako hrad z pohádky.
Vodní nádrž Kamenička vypadá jako hrad z pohádky.

Pitná voda pro celý Chomutov

V roce 1904 byla velkolepá stavba dokončena a pojmenována jako Údolní přehrada císaře Františka Josefa. Později se nádrži dostalo jménu po stejnojmenném potoku na jehož povodí leží. Pro Chomutov a blízká města zajišťuje pro život nezbytnou pitnou vodu. Kamenička je zásobárnou pitné vody a přístup je tak k vodní hladině, stejně tak na hráz samotnou, bohužel ze zřejmých důvodů zakázán. Jednou ročně, ale povodí Ohře připravuje den otevřených dveří. Byť není přehrada přístupná napřímo, v blízkém okolí jsou nádherné lesy a menší kopce. Po levém břehu přehrady vede turistická trasa. Přibližně v půlce se zastavte u Křížku s plastikou Panny Marie.

Vodní nádrž Kamenička je zásobárnou pitné vody pro celý Chomutov.
Vodní nádrž Kamenička je zásobárnou pitné vody pro celý Chomutov.

Okolí je taky nádherné

Od vodní nádrže se můžete po modré vydat proti proudu potoku Kamenička, která vás zavede až ke Starému rybníku. Okolí Kameničky obklopuje přírodní památka Bezručovo údolí s unikátními biotopy bučin a suťových lesů. Bezručovo údolí je mimo jiné rájem pro návštěvníky, ať už jdete pěšky, na kole, nebo na inline bruslích. Pejskové jsou rovněž vítáni. Podél Bezručova údolí jsou tři bývalé mlýny, kde se můžete občerstvit. V dosahu je i Medvědí vodopád, ale pozor jděte k němu zvrchu, neboť spodní cesta končí dříve, než se k vodopádům vůbec dostanete. V zimním období zde najdete ledopád Stěna ledopádů se dvěma lezeckými trasami.

Okolí nabídne nádhernou přírodu.
Okolí nabídne nádhernou přírodu.

Plánujete trek? A znáte Krušnohorské útulny?

Jestli uvažujete nad vícedenním výletem po Krušných horách, aniž byste chtěli vyhledávat služeb kempů nebo hotelů, pak jistě využijte Krušnohorské útulny. Web nabízí interaktivní mapu s vyznačenými body k přespání a zdroji vody. Spolehlivě si najdete boudy s komfortním přespáním nebo odpočívadla a jiná místa k nouzovému nocování. Stejně tak u zdrojů vody najdete v mapě pitné i užitkové prameny a studánky. Vše s popisem či aktuálním stavem. Ke stažení je k dispozici i soubor s GPX údaji všech míst. Čili dostatek informací v přístupné podobě pro každého dobrodruha. Krušnohorské útulny také spolupracují se severní trasou Stezka Českem, na kterou se každý rok vydává více a více nadšenců.


Podobné články