Stezka Českem je prakticky od svého vzniku velmi populární pro všechny milovníky přírody, hor, dálkových pochodů a vůbec pobytu v lese a na cestách. Možná patříte k těm, kteří už některou z jejích tras (Severní či Jižní část) absolvovali nebo vážně uvažujete o tom, že se na Stezku Českem vydáte. O Stezce jako takové jsme v magazínu Toulavé Šlápoty již psali a nyní vám přinášíme rozhovor se zakladatelem a duchovním otcem Stezky Českem Martinem Úblem.

Zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.
Zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.

Vaše Stezka Českem se stala úplným novodobým fenoménem. Překvapilo vás, že si projekt získal takovou oblibu?

Ano i ne. Ano, protože tohle asi nečekal nikdo. My jsme věřili, že to co děláme, dává smysl, ale prakticky od spuštění v září 2020 se jen divíme tomu zájmu. A máme radost, protože věříme, že čím více lidí půjde do hor s batohem, tím více lidí bude vědět, jak se tam chovat a příroda na tom bude profitovat také. Nemluvě o všech těch setkáních, zážitcích a krásném čase stráveném v našich horách. Zároveň si pojďme říct, že Stezka už dávno není jen náš projekt: významně se na něm podílí desítky dobrovolníků, Klub českých turistů, CzechTourism, a další subjekty typu Ukliďme Česko

Martin Úbl na trase Stezky Českem.
Martin Úbl na trase Stezky Českem.

Radí se s vámi lidé, než vyrazí na pochod a v čem nejvíce chtějí poradit?

Z tohoto důvodu jsme vytvořili FB skupinu Stezky Českem, kde je dnes už přes 62 000 lidí. Radí se zde, a i my se mockrát dozvíme něco nového, protože někteří Stezkaři jsou opravdu odborníci. Témata, která se opakují, se snažíme připravit do našeho podcastu a na web do složky Rady a tipy. Nejčastěji se objevují dotazy ohledně výbavy (od hůlek, bot, po spacáky až po zubní kartáčky), dané etapy, pak putování se psem, ohledně když jde Stezkařka sama, ale třeba i dotazy na wellness!

Radí se zde, a i my se mockrát dozvíme něco nového, protože někteří Stezkaři jsou opravdu odborníci.

Martin Úbl

Kterou dálkovou trasu v zahraničí byste doporučil s ohledem na fakt, že ji může jít každý?

Pokud budeme brát dálkovou trasu nad měsíc, pak skoro žádnou. My říkáme, že může jít každý díky dostupnosti pomoci i zázemí u nás v ČR, značení KČT atd, to jinde přeci jen není a je potřeba větší příprava. Ale je spousta treků, které jsou dostupnější, aktuálně se stávají populárními různé přechody ostrovů. Zmiňme třeba Mallorku, Madeiru, Azory, Kanárské ostrovy a další.

Nejzápadnější bod České republiky.
Nejzápadnější bod České republiky.

Máte představu kolik lidí zatím Stezku Českem šlo? Hlásí se vám účastníci?

Máme celkem přesnou představu kolik lidí Stezku zatím došlo, pravidelné statistiky zveřejňujeme vždy na podzim. Lidé se hlásí, ale nemusí, nikoho do ničeho netlačíme. Ale díky Listu Stezkařů, počtu poslaných placek a Stezkoboxům víme, že vloni vyrazilo aspoň na kousek Stezky cca 50 000 lidí. Může se to zdát dost, ale musíme vzít v úvahu, že vyrazili během osmi měsíců a trasy mají 2 000 km. Setkání jsou tedy stále příjemným momentem.

Nejvýchodnější bod České republiky.
Nejvýchodnější bod České republiky.

Setkání jsou tedy stále příjemným momentem.

Martin Úbl

O Stezce Českem jste napsal i knihu. Chystáte nějakou další knižní novinku?

Ano. Pátého března vychází druhá knížka Stezky s názvem Stezka Českem: Nové příběhy. Jak napovídá název, je zde spousta nových příběhů, nově zde budou kapitoly, které píší Trail Angels ze svého pohledu a spoustu dalšího. Je zase psána s nadhledem a humorem, aby lidi bavila a třeba nakopla. První se stala bestsellerem s hodnocením 95%, takže se na druhou těšíme moc!

Na trase Stezky Českem je také hora Praděd v Jeseníkách.
Na trase Stezky Českem je také hora Praděd v Jeseníkách.

Je možné se s vámi setkat na nějakých přednáškách? Děláte vůbec přednášky?

Přednášky probíhají pravidelně na podzim. Letos i toto jaro, právě kvůli knížce. Ať lidé dorazí, slibuji, že se nasmějí a pobaví, je to spíš taková stand up show, je tam romantika workshop… .Termíny a místa jsou vždy u nás na FB skupině i na webu. Zmíním 5. března Prahu a Biooko, kde bude předpremiéra dokumentárního seriálu s Mirkem Vladykou a přednáška, pak 16. března a festival Kolem Světa, kde bude slavnostní křest knihy. Pak tam je Plzeň, Ostrava, Opava, Sokolov… Přijďte se potkat a pobavit! Ať vám to všem šlape!


Podobné články