Zdánlivě obyčejná místa na mapě mohou ukrývat celé skryté hradní komplexy. Jeden takový komplex se nazývá Kočičí hrad a prozatím se mu ještě daří zvídavému českému turistovi unikat. My jsme se na něj byli podívat a tak se nám líbil, že vám jej rádi představíme. Kočičí hrad se nachází ve skalním komplexu Přírodní památky Kočičí skály u Police nad Metují. Přesně v půli cesty mezi Broumovskými stěnami a Teplickými skalami. Jistě, každý zná Adršpach nebo Teplické skály, možná znáte i Broumovské stěny. Málokdo ale zavítá do skalních území okolo. Už jsme vám představili skalní město Ostaš. Nyní se podíváme do sousedících skal, kde na hradě vládne rod koček.

Kočičí hrad se nachází v Přírodní památce Kočičí skály.
Kočičí hrad se nachází v Přírodní památce Kočičí skály.

Kočičí hrad se nachází v přírodní památce

Jak už jsme psali v úvodu, Kočičí hrad se nachází v Přírodní památce Kočičí skály. Památka má celkovou rozlohu 8,3 hektarů a nachází se v bezprostřední blízkosti Přírodní rezervace Ostaš, ve které se nachází i skalní bludiště, o kterém jsme se rozepsali v tomto článku. Přírodní památka, vyhlášená v roce 1956, chrání skalní reliéf kvádrových pískovců. Řada skalních věží je doplněna o borový les. Významnou vrstvu tvoří porost vřesů, borůvek a brusinek. Neméně významné jsou i kapradiny, lišejníky a mechy. Skály poskytují skvělé zázemí pro hnízdění ptáků. Nejen proto, je území zahrnuto ve skupině Natura 2000 – soustavy chráněných území evropského významu.

Součástí Natura 2000 - chráněné území evropského významu.
Součástí Natura 2000 – chráněné území evropského významu.

Příroda si svá díla tvoří vlastním tempem

V této oblasti se v 18. století hojně vyskytovaly kočky divoké, proto dostaly skály své pojmenování. Oproti Ostaši se nachází v nižší nadmořské výšce (620 m n. m.) a má také menší rozlohu. Kočičí skály se někdy též nazývají Dolní Ostaš či Dolní bludiště. Množství pískovcových skalních útvarů včetně pseudokrasových jeskyní. Kočičí skály se vytvořily na plošině Kocouří hřbet. Skály jsou složeny z pískovce, který se usadil na dně křídového moře v poslední fázi druhohor, přibližně před 90 až 65 miliony let. Současná podoba skalního hřebenu je výsledkem procesů postupného selektivního zvětrávání, eroze a svahových pohybů. Inu příroda si svá umělecká díla tvoří vlastním tempem.

Kočičí hrad si můžete prolézt po vlastní ose.
Kočičí hrad si můžete prolézt po vlastní ose.

Kočičí hrad můžete sami prozkoumat

Samotný Kočičí hrad tvoří mohutná pískovcová kra o rozměrech 750 x 300 metrů a je plná průchodů, puklin, jeskyní, průlezů, schodů, žebříků a uliček. Doslova, jakoby skály tvořily velkou soustavu různých škrabadel a prolézaček pro kočky. A vším tím můžete volně procházet a prozkoumávat na vlastní triko. Je to tak rozsáhlé, že můžete i přes hodinu objevovat, kam se vám podaří ještě dostat, kam se dá vylézt a kudy se dokážete ještě protáhnout. Z nových míst budete objevovat dosud neobjevené výhledy do údolí. S dětmi si tu užijete spoustu legrace. Jistě vás Kočičí hrad překvapí a navíc zde nenarazíte na takové davy turistů, jako například na zmíněném Ostaši. 

Kočičí hrad ukrývá množství uliček, průlezů a puklin.
Kočičí hrad ukrývá množství uliček, průlezů a puklin.

Sluj, kde se konaly tajné bohoslužby

Sluj Českých bratří, se ukrývá na jihovýchodním svahu Ostaše a je součástí Kočičích skal. Fascinující místo s tajemnou atmosférou. I když se někdy označuje za jeskyni, nemá strop – je to úzká soutěska (šířka 1-1,3 metru), kde se mezi kolmými pískovcovými stěnami, s výškou až 15 metrů, jen zřídka dostanou sluneční paprsky. Místo má svůj historický význam, protože podle pověsti se zde v 17. století scházeli Čeští bratři (evangelíci), pronásledovaní kvůli své víře, k tajným bohoslužbám. Na památku v roce 1627 vyryli do kamene letopočet svého odchodu do exilu. Tento památný kámen lze spatřit dodnes, ale neinformovaným návštěvníkům často unikne.

Nezapomeňte se podívat i na blízkou sluj.
Nezapomeňte se podívat i na blízkou sluj.

Podobné články