Máte rádi muzea? Většina z vás odpoví s největší pravděpodobností, že ano. Je to pochopitelné, tyto instituce totiž mají často velmi zajímavou nabídku svých expozic a je velmi přínosné se s tím vším seznámit. Zvláště pak, když jsme někde poprvé. Muzeum Šumavy Sušice má hodně pestrou škálu vystavovaných artefaktů a dokumentů a možná i budete překvapeni, co všechno zde lze vidět a zažít. Jakmile tedy zavítáte do Sušice, nenechte si návštěvu výše zmíněného muzea ujít. A vezměte sebou klidně celou rodinu.

Některé sirkařské výrobky mají skoro umělecké provedení.
Některé sirkařské výrobky mají skoro umělecké provedení.

Se Šumavou na dohled

Muzeum Šumavy Sušice najdete v okrese Klatovy. Plzeňský kraj. Jak už sám název muzea napovídá, samotnou Šumavu máte takříkajíc na dohled čili za humny. Toho můžete využít v pozdějším svém cestovatelském programu. Muzeum Šumavy pak má svá zařízení nejen v Sušici, nýbrž i Kašperských Horách a Železné Rudě. Nás dnes bude zajímat konkrétně Sušice a připravte se na dost atraktivní návštěvu muzejních expozic. Takže, směle do toho a půl je hotovo.

Nechybí ani pracovní náčiní.
Nechybí ani pracovní náčiní.

Několik stálých expozic

Sušické Muzeum Šumavy má několik stálých expozic a už jejich názvy přímo lákají k prohlídce. Ostatně, posuďte sami. Expozice doby Pobělohorské, Expozice šumavského sklářství, Národní obrození na Sušicku, Sirkařství na Šumavě, Karel Klostermann – spisovatel Šumavy, Sušický mechanický betlém, Sbírka Bruna Schreibera – sbírka skla soukromého sběratele. Tak co, našli jste v tomto výčtu něco, co vás nadchlo? Bezpochyby ano, takže račte vstoupit dál a nikam nespěchejte ať si to pořádně užijete.

Vyberte si sami, která krabička sirek se vám líbí nejvíce.
Vyberte si sami, která krabička sirek se vám líbí nejvíce.

K nejzajímavějším patří zápalky

K nejzajímavějším expozicím patří ta, která se věnuje výrobě zápalek nebo-li sirek. Sušice tím byla doslova vyhlášená, a to nejen v českých zemích. Výrobu sirek tady zahájil jako první Vojtěch Scheinost se svou manželkou v roce 1839. Sušické zápalky si brzy získaly oblíbenost všude, kde se dostaly a podnik prosperoval. V expozici můžete spatřit různé druhy sirek, pestrobarevné zápalkové nálepky (i s orientálními motivy), sirkařské stroje, ukázky nejstarších krabiček a zápalek.

V expozici najdete rovněž různé kelímky, tácky a další potřeby.
V expozici najdete rovněž různé kelímky, tácky a další potřeby.

Skláři byli mistři svého oboru

Dalším místním historickým fenoménem bylo sklářství. Šumavští skláři byli opravdovými mistry svého oboru. Výroba skla tady měla svou silně zakořeněnou tradici. Nejstarší písemná zpráva o sklárně pochází z roku 1498. Muzeum Šumavy Sušice vám nabídne ve své expozici různé výrobky skláren, prohlédnete si model sklářské hutě, seznámíte se se sklářským náčiním. Obdivovat můžete takové sklářské skvosty jako je například zrcadlo benátského typu. Inu, není toho tady málo. Tak si prohlídku Muzea Šumavy Sušice užijte podle své libosti.

Dobové stroje jsou technickým unikátem.
Dobové stroje jsou technickým unikátem.

Podobné články