Do Českého Krumlova se jezdí hodně a z mnoha různých důvodů. Ostatně, ani se není čemu divit, tohle jihočeské město je velmi nádherné a opravdu má co nabídnout. Představte si však, že tentokrát vynecháte obvyklá návštěvnická místa a podíváte se úplně jinam. Grafitový důl bude cílovým objektem vaší cesty a vy budete mít možnost na vlastní kůži poznat místo, které je tak trochu stranou běžnému českokrumlovskému cestovnímu ruchu. Nebudete svého rozhodnutí litovat, ba právě naopak.

Vchod do areálu Grafitového dolu v Českém Krumlově.
Vchod do areálu Grafitového dolu v Českém Krumlově.

Nejmladší grafitový důl

Ano, také Český Krumlov má svou hornickou historii. Zdejší grafitový důl byl založen v roce 1975 a stal se tak ve své době nejmladším grafitovým dolem u nás. Důl je v hloubce 70 metrů a vy máte šanci ho poznat tzv. in natura. Využijte této možnosti, jen se připravte na trochu toho nepohodlí, ale to obecně k cestování patří. Pejsky nechte tentokrát doma a jeďte si užít za neobvyklou podívanou.

V podzemí uvidíte i krápníky.
V podzemí uvidíte i krápníky.

Skoro jako horníci

Záhy si zde budete připadat skoro jako horníci. Vyfasujete ochrannou přilbu, důlní lampu a holínky a můžete poznávat technickou památku Důl Městský vrch. Uvidíte praktickou ukázku těžby, dostane se vám odborného výkladu a do podzemí vás dopraví důlní vláček. Jedno praktické doporučení – mějte sebou náhradní ponožky a teplé oblečení, které může případně i trochu zašpinit. Dole v dole jsou podmínky kapánek „drsnější“.

Nechybí ani fotodokumentace.
Nechybí ani fotodokumentace.

Prohlídkový okruh

Samotný prohlídkový okruh grafitového dolu má celkově 2 kilometry. Vláčkem jedete 1,2 km a 800 m jdete po svých. Samozřejmě s průvodcem. Exkurze trvá zhruba jednu hodinu. Před hlavní budovou grafitového dolu je možné zaparkovat, případně můžete přímo z města dojít v pohodě také pěšky. Svou prohlídku si snadno zarezervujete i online. Budete to pak mít jednodušší. Pochopitelně si můžete pořídit vlastní fotodokumentaci.

S takovou sbíječkou horníci pracovali.
S takovou sbíječkou horníci pracovali.

Těžil se nejen grafit

V okolí Českého Krumlova se v minulosti netěžil pouze grafit, ale jednalo se také o stříbro, zlato, nerosty, horniny. Samotná historie grafitových dolů zde sahá až do poloviny 18. století. Zkrátka a dobře, Českokrumlovsko má bohatou hornickou minulost, což se jen tak moc neví. Grafitový důl v Českém Krumlově v současnosti provozuje Hornický spolek Český Krumlov. Máte novou inspiraci k tomu, co dělat až zavítáte do Jihočeského kraje a je na vás, jak s ní naložíte.


Podobné články