Pohádky má snad rád každý, aspoň většina lidí určitě ano. A není se čemu divit, vždyť nás ovlivňují od útlého dětství. V dospělosti v nich pak i nadále vidíme něco krásného a uklidňujícího. Pohádkové může být cestování. Nevěříte? Naučná stezka Koutecký pohádkový les vás o tom přesvědčí. Sbalte si věci, připravte své děti a hurá na skvělý výlet. Tentokráte na Moravu, do podhůří Jeseníků.

Vstupte do pohádky.
Vstupte do pohádky.

Hned vedle skiareálu

Koutecký pohádkový les na jdete v Kouteckém údolí, a to v těsném sousedství Skiareálu Kouty, Kouty nad Desnou, v Olomouckém kraji. Místo je v okrese Šumperk a na dosah máte krásné jesenické hory, takže se vůbec nemusíte nudit. Kouteckým pohádkovým lesem vede naučná stezka, která vám ukáže pohádku v lůně zdejší přírody. Děti budou nadšené, dospělí jistě ohodnotí um tvůrců a kdo chce, může mít sebou i pejska.

Okolí Ski areálu Kouty.
Okolí Ski areálu Kouty.

Expozice soch a plastik

Naučná stezka Koutecký pohádkový les svým návštěvníkům nabízí rozsáhlou expozici dřevěných soch a plastik (jsou zde od roku 2010). Začátek je vlastně hned na terase od dolního parkoviště Skiareálu Kouty (565 m n. m.). Trasa vede podél přítoku řeky Divoká Desná. Projdete se nádhernou horskou přírodou a ještě spatříte to, co vytvořily šikovné ruce a opravdu je se čím pochlubit. Ostatně, jistě posoudíte sami přímo na místě.

Řeka Desná.
Řeka Desná.

Přírodní skanzen

Dřevěné sochy a plastiky prakticky představují takový malý přírodní sochařský skanzen. Díla představují tradiční řemesla zdejšího podhorského kraje a taky pohádkové bytosti. Uvidíte například uhlíře, lesníky, dřevorubce, železniční dělníky, pastevce. Každého zaujme monumentální socha Praděda s družinou skřítků a víl. K tomu navíc se zde nacházejí lesní skřítci, jezinky, čerti nebo různá strašidla. Odpočinout si lze na hříbkovém posezení v chaloupce ježibaby či na čertově jazyku. Trasa stezky je dlouhá 1,2 km s převýšením 50 metrů a 4 zastaveními.

Kouty nad Desnou.
Kouty nad Desnou.

Projděte si Kouty nad Desnou

Zmíněné Kouty nad Desnou jsou oficiálně součástí Loučné nad Desnou. Je zde konečná stanice železniční tratě zvané Železnice Desná. První písemná zmínka pochází z roku 1718. Prohlédnout si můžete boží muka z roku 1685, která vznikla v souvislosti s čarodějnickými procesy. Zdejší Skiareál Kouty je pak největším lyžařským areálem na Moravě. Kousek odtud se nachází elektrárna Dlouhé Stráně, takže rovněž výborný cíl výletu.


Podobné články