Slovinsko je překrásná země s úžasnou přírodou, historií a pohostinnými lidmi. Málokdo ale ví, že Slovinsko má 43 km dlouhou hranici s Jaderským mořem. Kromě známého města Piran, má tato země i dvě malá a malebná přímořská městečka. Izola a Koper toho mají tolik co nabídnout. Příjemná centra, promenády po pobřeží a přístavy. Klidnou atmosféru, ulice plné života a skvělou gastronomii. Výhodou jsou blízká místa ke koupání, ať už ve městě nebo na venkově. Izola a Koper jsou sluncem zalitá města s historií a památkami. Ideální pro vaši příští dovolenou. Pojďte se s námi podívat na místa, která nejsou tak přeplněná lidmi jako v Chorvatsku. A navíc je to na západ Slovinska autem podobně daleko.

Izola má příjemnou městskou pláž s čistým mořem.
Příjemnou městskou pláž s čistým mořem najdete i v Izole.

Izola – město romantické a pohodové

Izola je přístavní město pro menší plavidla a nachází se mezi Piraní a Koprem. Město má bohaté historické a kulturní dědictví neboť bylo ovlivněno hned několika kulturami. Historie Izoly sahá až do antické doby. Ve středověku byla Izola opevněným přístavem jehož nádech se zachoval dosud. Budete se procházet úzkými uličkami, jejichž architektura byla ovlivněna benátskou kulturou. Přístav hraje klíčovou roli v životě Izoly a je nádherné se za dne, i za noci, procházet po promenádě u moře a prohlížet si kotvící lodě a hladinu. Romantika prostě v každém případě. Zvláště, když večer sedíte na venkovní zahrádce některé z restaurací na promenádě, popíjíte víno a pozorujete moře. To je absolutní pohoda.

Jen si sednout a koukat na kotvící lodě. Pravá pohoda.
Jen si sednout a koukat na kotvící lodě. Pravá pohoda.
Izola je přístavem pro menší lodě.
Izola je přístavem pro menší lodě.

Historie města antické kořeny nezapře

Jednou z nejznámějších památek je kostel sv. Maura. Původně na jeho místě stál malý kostel z roku 1356. Současný románsko-gotický kostel s 30 m vysokou věží pochází z 16. století. Prohlédněte si i barokní palác Manzioli ze 17. století, ve kterém je dnes usídleno muzeum. Ve městě jsou zachovalé části středověkých hradeb, které jen posilují historickou atmosféru Izoly. V západní části najdete i archeologickou lokalitu Haliaetum, jenž odkazuje na původní antické osídlení rybáři. Tato lokalita byla důležitým obchodním uzlem v době Římské říše. Archeologické vykopávky odhalily zbytky římských domů, lázní a dalších veřejných staveb. Bohatá historie Izoly se odráží na budovách po celém městě.

Obě města Izola i Koper jsou ovlivněna Benátkami.
Obě města Izola i Koper jsou ovlivněna Benátkami.

Koper – kulturní a ekonomické centrum

Metropole Koper se nachází severně od Izoly a je jedno z největších a nejdůležitějších měst Slovinska. Kulturní a ekonomické centrum země je známé atmosférou kombinující historii a moderní životní styl. V Kopru je i velký přístav s velkým obchodním významem. V přístavu běžně dokují moderní kontejnerové lodě. I přesto, že význam a využití přístavu v Kopru a Izole se liší, obě města spojuje autentická historie se silnými benátskými vlivy. Úzké uličky a historické budovy jsou viditelně inspirované Benátkami. Staré město Kopru je odděleno od průmyslových a sportovních areálů. Centrum si tak zachovalo historický dojem a klid. Ovšem plné zahrádky restaurací po večerech klidnou atmosféru města příjemně promění.

Koper je významným přístavem Slovinska.
Koper je významným přístavem Slovinska.

Koper, Benátky nebo obojí?

Z kulturních památek je nejvýznamnější sakrální stavbou katedrála Nanebevzetí Panny Marie z druhé poloviny 12. století. Románsko-gotická trojlodní katedrála vás dojme architektonickými detaily. Historické centrum opanuje Titovo náměstí (Titov trg) s mnoha budovami v benátském stylu. Kavárny a restaurace na náměstí je ideální místo k odpočinku během horkého dne. Mezi nejdůležitější památky se řadí také Pretoriánský palác z 15. století. Dvě věže po stranách tvoří ikonické panorama města Koper. Dřív v paláci sídlil starosta a guvernér. Dnes je zde turistické informační centrum a městské muzeum. Mimo Titovo náměstí doporučíme se i jen tak toulat uličkami města, které vám zajisté učarují.

Koper má úchvatné historické centrum jen kousek vzdálené od moře.
Koper má úchvatné historické centrum jen kousek vzdálené od moře.

Skvělá gastronomie a čerstvé mořské plody

Jedna věc, kterou určitě musíte vyzkoušet je místní lahodná kuchyně. Zejména všechny kulinářské poklady darů moře. Kde jinde byste si mohli dát skutečně čerstvé ryby, korýše či měkkýše, než v přímořských městech? V malých městech jako Izola a Koper je to (téměř) z moře na talíř. Zkuste překonat jakýkoliv strach z neznámých chutí a zkuste aspoň něco. Takový salátek s chobotnicí nebo špagety s mušlemi jsou vynikající. A jestli ani tak nevíte co zkusit, pak v mnoha restauracích nabízí ochutnávkové prkýnko, kde budete mít například rovnou šest různých plodů moře. Porce je tak velká, že se z ní nají v pohodě dva lidi. Dejte si dary moře, neboť chutnají skvěle a je to kuchyně, kterou si doma čerstvou nepřipravíte.

Jak Izola tak Koper imponují svou skvělou kuchyní s čerstvými mořskými plody.
Jak Izola tak Koper imponují svou skvělou kuchyní s čerstvými mořskými plody.

A jeden bonusový gastro tip. Až navštívíte Koper, zajděte si na jídlo do restaurace Sarajevo 84. Specializují se na balkánskou kuchyni a měli jsme tu možná nejlepší čevabčiči v životě.

Když vyrazíte z města ven, najdete i úchvatnou přírodu.
Když vyrazíte z města ven, najdete i úchvatnou přírodu.

Podobné články