Ne, v titulku tohoto článku opravdu není žádná chyba. Otázka skutečně zní: Věděli jste, že v České republice máme námořní muzeum? Někdo o tom jistě ví, ale kolik z vás se to dovídá úplně poprvé? Vězte tedy, že i středoevropská země bez vlastního přístupu k moři, má své námořní muzeum. Najdete ho ve Středočeském kraji. A nepochybně má co nabídnout svým návštěvníkům. Takže plánovat, balit a vyrazit na cestu.

Námořní muzeum.
Námořní muzeum.

Tam u Kolína

Námořní muzeum je všem zájemcům k dispozici v obci Veletov v okrese Kolín. Konkrétně toto zařízení najdete mezi Kolínem a Týncem nad Labem. Objekt byl otevřen teprve v roce 2023, takže je to jedno z nejmladších muzeí České republiky. Provozovatelem se stala Česká lodní společnost, z.s. Bez sem vyrazte s celou svou rodinou, včetně dětí. Každý si zde najde to své a bude to zážitek pro všechny.

Námořní tradice a historie

Zmíněné Námořní muzeum Veletov si klade za cíl připomínat tradice a historii českých námořníků a české respektive československé námořní dopravy. Bodejť by taky ne, vždyť dlouhá léta existovala Československá námořní plavba a naše lodě brázdily světové oceány. Dnes už z této slávy prakticky nic nezbylo. Parta nadšenců proto vše připomíná právě v tomto muzeu. A je se čím pochlubit.

Zdymadlo Veletov.
Zdymadlo Veletov.

Námořní doprava v kostce

Expozice Námořního muzea Veletov je vlastně takový přehled o naší námořní dopravě v kostce. Dovíte se mnoho zajímavého o bývalých lodích československé plavby, uvidíte makety lodí, různé artefakty spojené s námořní dopravou. Už před muzejní budovou vás nepochybně zaujme velká 400 kg těžká lodní kotva. A aby toho nebylo málo, tak se příležitostně pořádají plavby na trase Týnec nad Labem – Kladruby nad Labem. Jen tak mimochodem, v nedalekých Chvaleticích začíná Labská vodní cesta vedoucí až do Hamburku.

Seznamte se s Veletovem

Seznamte se také se samotnou obcí Veletov. Leží na břehu řeky Labe. První písemná zmínka pochází z roku 1306. K vidění je například Veletovský mlýn (prohlídka je možná pouze zvenčí) nebo kostel Navštívení Panny Marie z roku 1895. To už přece stojí za tu námahu a čas se vypravit na Kolínsko. Co říkáte? Nechť se vám námořní expozice líbí co nejvíce.

Loď Labe byla součástí Československé námořní plavby.
Loď Labe byla součástí Československé námořní plavby.

Podobné články