Milujete víno? A věděli jste, že v České republice existuje Salon vín České republiky? Konkrétně jej najdete na jižní Moravě, a to ve Valticích. Salon vín se nachází v místním zámku a říká se, že každý milovník vína by ho měl aspoň jednou za život navštívit. Tak na nic nečekejte a vzhůru do Valtic.

Sto nejlepších vín z celé země

Salon vín České republiky uchovává 100 nejlepších vín z celé naší země, a to vždy aktuálně pro danou sezonu. Najdete zde pochopitelně stálou degustační expozici (vždyť jste přece na jižní Moravě), která navazuje na nejvyšší národní soutěž vín. Odborná porota každý rok vybere 100 nejlepších vín oceněných zlatou medailí Salonu vín ČR pro daný rok. Přihlášená vína nejprve projdou oblastními soutěžemi a teprve pak jdou do finále. Vinařské oblasti jsou rozděleny následovně: Morava – znojemská, mikulovská, velkopavlovická, slovácká a Čechy – jedna společná oblast.

Salon vín najdete ve valtickém zámku
Salon vín najdete ve valtickém zámku

Ochutnat můžete jakékoliv víno

Jakmile porota nejlepší vína vybere, jsou pak k dispozici veřejnosti v Salonu vín ve Valtickém zámku v již zmíněné degustační expozici. Zároveň je do Síně slávy uvedeno vítězné vinařství s titulem Vinařství roku. Návštěvník tady může ochutnat jakékoliv víno a případně si ho i zakoupit. Vedle 100 vín se zlatou medailí je kolekce doplněna i o vybraná vína se stříbrnou medailí, tedy ta, která se umístila v soutěži na 101. – 200. místě. Rovněž je můžete ochutnat a třeba také koupit. Jak vidíte, výběr je vskutku obrovský. Degustace má několik návštěvnických programů: Volná degustace, degustace s „By The Glass“ a Řízené degustace.

Sklenka kvalitního vína vždy přijde k duhu
Sklenka kvalitního vína vždy přijde k duhu

Naučná expozice o víně

Součástí sklepních prostor Salonu vín je rovněž naučná expozice o našem vinařství s možností zakoupení odborné literatury, degustačních skleniček či sommelierských potřeb. Salon vín České republiky má otevřeno celoročně, kromě ledna, kdy probíhá příprava nového ročníku degustační expozice. Až tedy budete plánovat nějakou tu cestu, zkuste Valtice a Salon vín České republiky.

Nezapomeňte na celkovou prohlídku zámku

Pochopitelně, že si můžete prohlédnout celý zámek, stejně jako tomu bývá u jiných zámeckých a hradních objektů. Zámek Valtice byl původně založen jako gotický hrad už ve 12. století. Od roku 1530 vlastnil zámek knížecí rod Liechtensteinů. Ano, přesně ten rod, který je na knížecím stolci Lichtenštejnska dodnes. Nechybí zámecký obchod se suvenýry a samozřejmě vinotéka. Ostatně, celý valtický areál (a přilehlé Lednice) stojí za bližší prozkoumání. Udělejte si příjemný pobyt ve vinařském ráji celé České republiky.

Zámek má rovněž krásnou zahradu
Zámek má rovněž krásnou zahradu

Podobné články